Egipt a stabilit, duminica, un nou record, trecandu-si in palmares al treilea trofeu consecutiv la Cupa Africii pe Natiuni, dupa ce a invins selectionata Ghanei in finala din Angola, scor 1-0. Stelele Negre au dominat partida, dar golul lui Gedo din minutul 85 le-a asigurat Faraonilor al saptelea titlu din istorie la CAN.

Egipt, mult mai experimentata decat rivala din finala, a reusit sa-si apere titlul obtinut in 2008, gratie reusitei lui Mohamed Nagui "Gedo", cel care a marcat cu cinci minute inainte de expirarea timpului regulamentar. Cu aceasta victorie, Egiptul a ajuns la 19 meciuri fara infrangere la CAN.

Ghana a castigat ultima data aceasta competitie in 1982 si a inceput meciul determinata, aratand o alta fata. Stelele Negre au impresionat, au facut uitat jocul defensiv din precedentele meciuri, au plimbat bine mingea pe teren si au dat totul pe teren. Sansa nu a fost de partea ghanezilor, mingea refuzand, insa, sa intre in poarta egiptenilor. Condusi cu 1-0, ghanezii au avut sansa de a inscrie in ultimul minut de prelungire al partidei, dar norocul a fost de partea Faraonilor.