AC Milan nu a fost prea inspirata in meciul etapei a 22-a cu Livorno. Elevii lui Leonardo au remizat, scor 1-1, si rateaza sansa de a se apropia la sase puncte de liderul Inter Milan. Fara Mutu in echipa, Fiorentina nu a reusit sa castige in fata celor de la Cagliari si a obtinut un egal, scor 2-2, desi a jucat aproape o intreaga repriza in superioritate numerica.

AC Milan a deschis scoul prin Ambrosini la finalul primei reprize, dar Lucarelli a refuzat victoria milanezilor, inscriind in minutul 53. Prin aceasta remiza, AC Milan a oferit sansa celor de la AS Roma sa-i egaleze la puncte in campionat, milanezii avand, insa, un meci mai putin disputat.

Liderul Inter nu a disputat partida de duminica de pe terenul celor de la Parma, meciul fiind amanat din cauza zapezii.

Fiorentina a remizat, scor 2-2, cu Cagliari si ocupa locul 11 in clasamentul Seriei A, cu 31 de puncte acumulate.

Rezultatele etapei a 22-a:

Sambata:

Bari - Palermo 4-2. Marcatori: Bonucci '5, Alvarez '7, Barreto (penalty) '62, Koman '85/ Cavani '28, Pastore '54

Napoli - Genoa 0-0

Duminica:

AC Milan - Livorno 1-1. Marcatori: Ambrosini '44/ Lucarelli '53

AS Roma - Siena 2-1. Marcatori: Riise '29, Chuka '88/ Vergassola '41

Cagliari - Fiorentina 2-2. Marcatori: Lazzari '36, Astori '47/ Marchionni '8, Jovetic '62

Catania - Udinese 1-1. Marcatori: Biagianti '80/ Flores '32

Chievo - Bologna 1-1. Marcatori: Pellisier '49/ Vaio '12

Sampdoria - Atalanta 2-0. Marcatori: Palombo '36, Pazzini '45

In ultimul meci al etapei, Juventus intalneste pe Lazio.