Barcelona si Real Madrid au obtinut maxim de puncte in etapa a 20-a si pastreaza distanta de cinci puncte din clasament. Catalanii s-au impus cu 1-0 in fata celor de la Sporting Gijon, ajungand la al 20-lea meci fara infrangere in La Liga, iar Real Madrid a castigat pentru prima data, dupa aproape 20 de ani, pe terenul celor de la Deportivo La Coruna, cu scorul de 3-1.

Barcelona a castigat cu 1-0 partida cu Sporting Gijon, gratie golului marcat de Pedro Rodriguez in minutul 30. Desi ocaziile au curs la poarta oaspetilor, catalanii nu au reusit sa mai inscrie pana la finalul meciului. Cu acest rezultat obtinut, elevii lui Pep Guardiola raman neinvinsi in aceasta editie de campionat.

Real Madrid a inceput partida cu Deportivo sub presiune: distanta fata de Barcelona devenise de 8 puncte, portughezul Cristiano Ronaldo era suspendat, iar ultima victorie a madrilenilor la Deportivo a avut loc in urma cu aproape 20 de ani. Insa galacticii si-au confirmat statutul de favoriti si au deschis scorul dupa 13 minute de joc, prin Granero. Francezul Karim Benzema a reusit o dubla (min. 40 si 90), iar Deportivo a inscris golul de onoare in minutul 87, Riki transformand un penalty.

Etapa a 20-a

Espanyol - Athletic Bilbao 1-0. Marcator: Garcia '58

Sporting Gijon - FC Barcelona 0-1. Marcator: Pedro Rodriguez '30

Deportivo La Coruna - Real Madrid 1-3. Marcatori: Riki (penalty) '87/ Granero '13, Benzema '40, '90