Drogba, Keita si Kalou au parasit Cupa Africii pe Natiuni 2010 in sferturi, dupa ce Algeria a obtinut, duminica, o victorie dramatica in fata Coastei de Fildes, scor 3-2. Ghana s-a alaturat Algeriei in semifinalele de la CAN, in defavoarea tarii gazde, Angola, scor 1-0.

Algerienii au fost condusi de doua ori pe durata partidei cu nationala Coastei de Fildes, dar au revenit si au obtinut calificarea in semifinale in minutul 3 al prelungirilor. Kalou a deschis scorul devreme, in minutul 4. Drogba putea aduce golul al doilea nationalei sale, dar arbitrul i-a refuzat un penalty. Dupa douazeci de minute de joc, Elefantii au trecut din nou pe langa golul doi, Boubacar Barry (Algeria) fiind la un pas de autogol. Algerienii au relansat partida, egaland cu cinci minute inainte de pauza, prin Matmour.

Keita a inscris in minutul 89 si Coasta de Fildes parea ca va fi in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni, dar Bougherra a readus Algeria in carti dupa un minut. In minutele de prelungire, Bouazza a adus golul victoriei pentru Algeria si favorita Coasta de Fildes paraseste competitia.

Tara gazda, Angola s-a oprit in sferturile de la CAN, dupa ce a fost invinsa de Ghana, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat in minutul 16, atunci cand Gyan a scapat singur cu fostul portar al Stelei, Carlos.

Luni se vor stabili celelate doua echipe calificate in semifinale. Detinatoarea titlului, Egipt intalneste pe Camerun, iar Zambia da piept cu Nigeria.

Angola - Ghana 0-1. Marcator: Gyan '16

Coasta de Fildes - Algeria 2-3. Marcatori: Kalou '4, Keita '89/ Matmour '40, Bougherra '90, Bouazza '93