Fiorentina a castigat partida cu Lazio din sferturile de finala ale Cupei Italiei, scor 3-2, internationalul roman Adrian Mutu fiind din nou unul dintre pionii principali ai echipei din Florenta. Mutu a marcat de doua ori pentru Fiorentina si i-a dat o pasa decisiva lui Kroldrup pentru golul al treilea. Cu aceasta dubla, Adrian Mutu a ajuns la sapte goluri marcate in 2010 pentru Fiorentina, in cinci partide disputate.

Nemarcat, Mutu a deschis scorul din 11 metri in partida de miercuri seara dupa doar noua minute de joc. Cu un minut inainte de pauza, Mutu "a lovit din nou", invingandu-i pe romani. Lazio s-a apropiat la un singur gol, dupa golul lui Zarate (minutul 51), dar Mutu i-a pasat decisiv lui Kroldrup in minutul 59. Rocchi a inchis tabela in minutul 68, iar Fiorentina s-a impus cu 3-2.

In semifinala, Fiorentina va intalni castigatoarea din partida Inter Milano si Juventus, meci programat in 28 ianuarie.