Problemele lui Rafa Benitez la Liverpool sunt departe de a fi incheiate. Cormoranii au obtinut un singur punct pe terenul celor de la Stoke City, scor 1-1, fiind egalati in minutul 90. De cealalta parte a baricadei se afla Chelsea si Manchester United, ambele trecandu-si in cont inca trei puncte, dupa "o ploaie" de goluri.

Fara Torres sau Gerrard (accidentati), Liverpool a deschis scorul in minutul 57 dupa o greseala a portarului lui Stoke, dar finalul partidei avea sa surprinda defensiva cormoranilor. Huth a egalat in minutul 90, insa Stoke a avut emotii in minutul sase al prelungirilor, atunci cand lovitura de cap a lui Kuyt "a refuzat" sa intre in poarta si a lovit bara.

Chelsea s-a distrat cu Sunderland si a marcat de sapte ori, prin Anelka, Malouda, Cole, Lampard si Ballack. Oaspetii au marcat prin Zenden si Bent, dar Chelsea obtine o victorie categorica si se mentine in fruntea campionatului din Anglia.

Bulgarul Berbatov si Rooney au adus in doar cinci minute echipa lui Sir Alex Ferguson in avantaj, iar senegalezul Diouf a reusit primul sau gol pentru Manchester United, la a doua prezenta in tricoul "Diavolilor Rosii".

Premier League, etapa a 22-a:

Stoke City - Liverpool 1-1. Marcatori: Huth '90/ Kyrgiakos '57

Chelsea - Sunderland 7-2. Marcatori: Anelka '8, '65, Malouda '17, Cole '22, Lampard '34, '90, Ballack '52/ Zenden '56, Bent '90

Manchester United - Burnley 3-0. Marcatori: Berbatov '64, Rooney '69, Diouf '90+2

Tottenham - Hull City 0-0

Wolverhampton - Wigan Athletic 0-2. Marcatori: McCarthy '60, N'Zogbia '73