Angola a invins cu 2-0 pe Malawi, golurile tarii gazda a competitiei fiind marcate de Flavio (minutul 48) si Manucho (minutul 54). In cealalta partida contand pentru Grupa A, Algeria a dispus la limita (scor 1-0) de Mali.

Dupa ce in prima disputa nu reusise decat un 4-4 cu Mali dupa ce a condus la un moment dat cu 4-0, Angola a bifat primul succes de la CAN 2010.

Golul lui Rakif Halliche, din minutul 43, s-a dovedit a fi decisiv pentru Algeria, nationala care a dispus cu 1-0 de Mali.

In urma acestor rezultate, pe primul loc se gaseste Angola (4 puncte), urmata de Malawi (3 puncte), Algeria (3 puncte) si Mali (un singur punct).

In ultima etapa a Grupei A vor avea loc meciurile Angola - Algeria si Malawi - Mali.