Surprizele se tin lant la Cupa Africii pe Natiuni. Dupa revenirea senzationala a reprezentativei Mali din meciul de deschidere (4-4 cu Angola) si victoria surpriza a celor de la Malawi in fata Algeriei, scor 3-0, a venit randul selectionatei din Burkina Faso sa surprinda, tinand in sah nationala lui Drogba si a fratilor Toure, Costa de Fildes, scor 0-0.

Coasta de Fildes a dominat prima repriza, dar Burkina Faso a ridicat un zid in fata propriei porti. Drogba (Chelsea) si Eboue (Arsenal) au cerut in doua situatii lovituri de la 11 metri, dar arbitrul de centru a refuzat sa acorde penalty. Pauza a fost un sfetnic bun pentru Burkina Faso, reprezentativa care si-a creat mai multe ocazii in repriza secunda.

"A fost un inceput dificil. Dupa ceea ce s-a intamplat in urma cu doar cateva zile, e foarte greu sa te concentrezi. Nu putem uita ceea ce s-a intamplat cu Togo, dar acum competitia a inceput si trebuie sa incercam sa ne concentram atentia pe meciuri", a declarat Drogba.

Dupa acest rezultat, Costa de Fildes si Burkina Faso ocupa primele doua pozitii in Grupa B, cu un punct fiecare. Ghana este pe locul al treilea, fara niciun meci jucat deoarece nationala statului Togo s-a retras din competitie dupa atacul armat din 8 ianuarie.

In meciurile zilei de marti se intalnesc echipele Grupei C: Egipt-Nigeria si Mozambic-Benin.