Accidentat la glezna inaintea finalei MLS, englezul David Beckham a avut nevoie de trei injectii pentru a juca impotriva celor de la Real Salt Lake si a incerca sa aduca primul trofeu echipei sale, L.A. Galaxy. Dar efortul lui Beckham nu a fost suficient, deoarece favoritii finalei au pierdut la "ruleta ruseasca". L.A. Galaxy a remizat cu adversarii, scor 1-1, dar a pierdut titlul primei ligi din SUA la penalty-uri, scor 4-5.

Mike Magee a deschis scorul pentru L.A. Galaxy, dar Real Salt Lake a egalat prin Findley si campioana s-a decis la penalty-uri. Capitanul Landon Donovan, Jovan Kirovski, si Edson Buddle nu au reusit sa inscrie de la 11 metri in poarta celor de la Real Salt Lake si L.A. Galaxy a pierdut titlul de campioana.

"E intotdeauna greu sa pierzi, dar putem fi mandri ca am ajuns pana aici. Toti vrem sa castigam trofee si eu imi doresc sa am succes. Si cred ca am avut succes anul acesta, chiar daca nu am castigat in seara aceasta. Nu pot sa spun ca e mai greu sa pierzi la penalty-uri, dar este ca o ruleta ruseasca. Nu e o maniera buna in care sa pierzi. Pur si simplu nu a fost seara noastra", a declarat David Beckham, potrivit AP.

Aceasta infrangere i-a readus in memorie englezului amintiri mai putin placute. Beckham a pierdut la penalty-uri si in alte competitii importante: Cupa Mondiala din 1998 (saisprezecimi cu Argentina) si 2006 (sferturi cu Portugalia), dar si Campionatul European din 2004 (sferturi cu Portugalia).

Beckham se va alatura din ianuarie echipei AC Milan, sub forma de imprumut, asigurandu-si fanii americani ca se va intoarce in MLS dupa ce participa cu Anglia la Cupa Mondiala.