In ultimul joc din sferturile Cupei, Dinamo s-a impus cu 2-1 pe terenul Astrei Ploiesti, gratie formei deosebite a atacantului Andrei Cristea. Acesta a deschis scorul in minutul 9, dupa un forcing sustinut al adversarului, apoi a marcat si golul decisiv (minutul 54). Astra a impresionat in prima repriza, cand a reusit sa revina pe tabela: a egalat in minutul 16 (Paun, penalty), apoi a mai trimis o data mingea in poarta adversa (Paulinho), insa golul nu a fost validat, din cauza unui ofsaid.

Cu trecerea timpului, Dinamo si-a impus jocul, a avut mai multe situatii, a marcat pentru 2-1, apoi a irosit cateva sanse bune de a inchide meciul definitiv. Situatia se putea complica in minutul 65, la eliminarea lui Moti, numai ca arbitrul Balaj a re-echilibrat situatia numerica: a eliminat la cateva minute distanta si un jucator al Astrei, decizie luata cu multa usurinta.