Partida dintre Uruguay si Costa Rica, retur din barajul de calificare la Cupa Mondiala, a fost intrerupta pret de aproximativ patru minute dupa ce a izbucnit o bataie ca-n filme intre banca de rezerve costaricana si jurnalistii unei televiziuni.

Iritati de comentariile jucatorilor costaricani de pe banca de rezerve, jurnalistii respective televiziuni au ripostat, in prima faza doar verbal. Tonul acuzelor s-a accentuat, iar pana la bataie a mai fost doar un singur pas.

Totul s-a intamplat in minutul 80, la scurt timp dupa ce Costa Rica a egalat pe tabela de marcaj (1-1). Centralul a intrerupt disputa pret de patru minute, perioada in care fortele de ordine au intervenit in forta pentru calmarea oamenilor. Un reprezentant al jurnalistilor a fost retinut, iar meciul a fost reluat cu mai multi agenti de paza care au stat langa banca oaspetilor.

Uruguay s-a calificat la Cupa Mondiala (1-1 acasa, 1-0 in deplasare) in dauna nationalei din Costa Rica.