Timisoara pierde primul meci din actuala editie a Ligii 1 in fata Stelei, scor 1-0, reusita lui Romeo Surdu (68') fiind decisiva in stabilirea invingatoarei. Ros-albastrii se impun in Banat dupa o pauza de cinci ani, Costel Pantilimon putand fi considerat coautor la succesul bucurestenilor. Echipa care a gresit mai putin a castigat, derbiul de pe Dan Paltinisanu fiind in multe momente unul de slaba factura tehnico-tactica, echipele anulandu-se reciproc.

Sabau si Stoichita s-au studiat bine inainte de partida din Banat, cele doua formatii multumindu-se sa dejoace planurile adversarului. A fost 0-0 dupa o prima repriza in care ocaziile cu adevarat clare de joc au lipsit cu desavarsire.

Odata cu a doua repriza, au iesit la iveala greselile personale ale jucatorilor, una dintre ele - cea a lui Pantilimon din minutul 68- stabilind invingatoarea. Surdu a punctat din apropiere dupa o respingere gresita a portarului banatean, iar Steaua castiga pe Dan Paltinisanu dupa o pauza de cinci ani.

Timisoara pierde primul meci din actuala stagiune tocmai pe propria arena, elevii lui Sabau intrecandu-se in ratari pe finalul disputei cu Steaua. Mai intai Bourceanu a zguduit transversala (88'), pentru ca Parks si Arman Karamian sa treaca fiecare pe langa o minge pe care scria 1-1 (92').

Alb-violetii termina in inferioritate numerica meciul cu Steaua (Bourceanu a vazut direct rosu dupa un fault asupra lui Surdu - 89'), iar ratarile de pe final ale gazdelor i-au exasperat pe cei aproximativ 30.000 de spectatori prezenti la partida.

Echipe:

Timisoara: Pantilimon - Mera, Nibombe, Scutaru - Bonfim, Alexa, Bourceanu, Artiom Karamian - Arman Karamian, Bucur, Curtean

Rezerve: Taborda, Luchin, Maxim, Parks, Vrsic, Magera, S.Stancu

Steaua: Zapata - Petre Marin, E. Baciu, Ghionea, I. Rada - Nicolita, Plesan, Ov. Petre, Toja - Dayro Moreno, Surdu

Rezerve: Tatarusanu, Golanski, Tanase, Tudose, Bicfalvi, Ninu, Grzelak