Injurati tot timpul partidei de suporteri, jucatorii de la Universitatea Craiova au inregistrat cea de-a doua infrangere consecutiva din Liga 1 si se afla pe locurile de retrogradare. FC Vaslui s-a impus cu 2-1 in etapa a 11-a si moldovenii lui Lacatus sunt la a treia victorie consecutiva. "O infrangere nemeritata", este de parere antrenorul Universitatii, Eugen Neagoe.

Cum s-au marcat golurile:

Min. 25: Temwanjera reia cu capul la coltul lung o centrare a lui Delgado, de pe partea dreapta

Min. 50: Genchev il invinge pe Merlier din sase metri, dupa o pasa foarte buna a lui Wesley

Min. 89: Florin Costea inscrie golul de onoare cu un sut puternic de la marginea careului.

Echipe de start:

Universitatea Craiova: Merlier, Rose, Mitchell, Gaman, Badoi, Prepelita, Soava, Dilevski, Wobay, Fl. Costea, Dina

FC Vaslui: Haisan, Buhus, Farkas, Zubar, Hugo Luz, Delgado, Genchev , Pavlovic, Gerlem, Temwanjera, Wesley

Reactii:

Eugean Neagoe, antrenor Universitatea Craiova: "O infrangere nemeritata, am inceput jocul foarte bine, am avut ocazii, dar nu mereu castiga cine e mai bun. Putea sa fie 2-0 la pauza, dar am primit doua goluri dintr-o ocazie pe care avut-o Vasluiul. Am gresit si am fost taxati. Diferenta a fost facuta de ocaziile pe care le-am ratat. Sunt foarte multe etape, cred ca suntem in stare sa incheiem si turul foarte sus in clasament. Trebuia sa avem si noi un arbitraj ca cel de azi la Timisoara, sunt puncte care ne-ar fi ajutat foarte mult. Cred ca a fost penalty la Costea, mereu sintem dezavantajati din pacate".

Marius Lacatus, antrenor FC Vaslui: "Sunt multumit ca am luat punctele, poate jocul nu a fost la fel de bun cum m-as fi asteptat, insa scorul ma multumeste. Prima repriza a apartinut gazdelor, dupa reluare am fost foarte buni pe contra-atac si ne-am impus. E devreme sa ne gandim la titlu, important e sa cautam sa avem continuitate in rezultate. Nu ne-am propus un egal, am vrut inca din primul minut sa scoatem cat mai mult de la acest meci. Poate, la un moment dat, mi-ar fi convenit si un rezultat de egalitate daca ar fi sa ne luam dupa ocaziile pe care le-au ratat adversarii. In nici un caz Universitatea nu e o echipa de ultimele locuri, poate si atmosfera de la ei sa-si fi spus cuvintul asupra prestatiilor pe care le-au avut in ultimul timp".