Galatasaray si-a testat potentialul pentru marele derbi cu Fenerbahce impotriva lui Dinamo, echipa pregatita de Frank Rijkaard invingand cu un categoric 4-1. In fata unui public patimas, cainii au fost depasiti la toate capitolele, in pofita eforturilor mari facute de-a lungul disputei. Au marcat Kewell (33'), Nonda (42', 47') si Elano (59'), respectiv N'Doye pentru bucuresteni.

"Scorul este prea sever fata de desfasurarea jocului. Desigur, la acest nivel, daca nu punctezi atunci cand ai ocazia, nu ti se mai ofera o a doua sansa. Nu cred ca a contat presiunea din tribune, baietilor le-am spus sa joace si sa nu asculte ceea ce se striga. Diferenta dintre fotbalul romanesc si cel turcesc este acum foarte mare. Pe vremea mea, veneam in Turcia si castigam indiferent ce echipa intalneam" - Ion Marin (protv).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida, Galatasaray - Dinamo 4-1

S-au aratat doua minute de prelungire

88' Dolha respinge in doua randuri suturile lui Elano, turcii au trecut pe langa golul cinci

75' A intrat Ozbek si a parasit terenul capitanul Ayhan

75' A iesit Torje si a intrat Niculescu la Dinamo

70' Andrei Cristea centreaza de pe dreapta, turcii deviaza aproape de poarta, Galata a fost la un pas de autogol

70' Adrian Cristea trimite cu efect de la 22 de metri, mingea loveste bara

66' Iese Sabri si intra Ugur

64' N'Doye si Kewell sunt avertizati cu galben dupa un conflict

63' Gol Dinamo! Bostina centreaza de pe dreapta, N'Doye deviaza, iar mingea intra in poarta. Galata - Dinamo 4-1

59' A intrat Zicu in locul lui Alexe

59' Gol Galata! Executa penaltiul Elano, mingea este atinsa de Dolha, dar cu toata opozitia portarului dinamovist ea intra in poarta. Galata - Dinamo 4-0

58' Diabate il faulteaza clar in careul de 16 metri pe Aydin, lovitura de la 11 metri pentru Galatasaray

55' Aydin intra in locul lui Keita

Apararea dinamovista da semne de slabiciune aproape la fiecare faza a turcilor

56' Adrian Cristea incearca un lob de la 16 metri, mingea trece peste poarta

50' Ayhan primeste cartonasul galben

47' Gol Galata! Centrare Keita, Dolha si Goian se incurca reciproc, iar Nonda inscrie in poarta goala. Galatasaray - Dinamo 3-0

46' A intrat Bostina si a iesit Rus la Dinamo

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Galatasaray - Dinamo 2-0

44' Tamas il gaseste cu o pasa lunga pe Torje, dar dinamovistul trimite pe langa dintr-o situatie de unu la unu cu Leo Franco. Cea mai mare ocazie a lui Dinamo

42' Gol Galata! Nonda il invinge pe Dolha cu un sut de la aproximativ 11 metri, lateral stanga. Galata - Dinamo 2-0

41' Andrei Cristea suteaza puternic, Franco respinge in fata, iar Torje, venit din linia a doua, trimite pe langa poarta

33' Gol Galata! Kewell centreaza de pe stanga, Servet Cetin nu reuseste sa atinga mingea, il pacaleste pe Dolha, iar balonul se duce in poarta. Golul ii apartine australianului.

28' Alexe patrunde pe stanga, suteaza violent de la 22 de metri, dar mingea trece peste vinclul portii lui Franco

25' Dolha iese si il blocheaza pe Nonda, interventie buna a dinamovistului

21' Corner pentru Dinamo, executa Adrian Cristea, iar Alexe trimite cu capul periculos. Prima faza importanta pentru Dinamo

18' Elano trimite dintr-o lovitura libera de la mare distanta, mingea departe de poarta lui Dolha

16' Torje patrunde superb prin apararea turcilor, dar sutul sau de la 25 de metri trece peste poarta lui Franco

Galatasaray incepe sa devina tot mai periculoasa, turcii forteaza mult pe benzile apararii dinamoviste

9' Lovitura libera pentru Galata, Servet este gasit liber, iar lovitura de cap a acestuia este respinga cu greutate de Dolha

2' Alexe dribleaza un adversar, iar centrarea sa pe coltul lung trece putin pe langa poarta lui Leo Franco

A inceput partida

Galatasaray: 25 Leo Franco, 9 Elano, 11 Keita, 14 Mehmet Topal, 16 Mustafa Sarp, 18 Ayhan, 19 Kewell, 20 Nonda, 55 Sabri, 76 Servet, 88 Erkin

Dinamo: 12 Dolha, 2 Diabate, 6 Rus, 17 Andrei Cristea, 18 Goian, 20 Adrian Cristea, 22 Torje, 25 Scarlatache, 29 N'Doye, 30 Tamas, 31 Alexe