Steaua castiga greu partida cu Pandurii (scor 1-0), disputata cu portile inchise, ros-albastrii practicand un fotbal lent, previzibil si plictisitor. Grecul Kapetanos a fost inca o data salvatorul formatiei din Bulevardul Ghencea, atacantul punctand cu capul in minutul 60. Mihai Stoichita debuteaza cu dreptul pe banca Stelei, dar jocul bucurestenilor este in mare suferinta.

Vezi aici meciul Live Text:

90+1' Surdu intra in locul lui Kapetanos

87' Arrieta dribleaza un adversar, dar este blocat de Zapata exact in momentul in care se pregatea sa suteze

82' Intra Onicas si iese Bogdan Stancu la Steaua. Schimbare cu profil defensiv a lui Mihai Stoichita

80' Iese Tilinca (intrase in a doua repriza) si patrunde pe teren Arrieta

79' Rusu vede si el cartonasul galben

78' Toja vede al doilea cartonas galben si este eliminat de pe teren

76' Intra Tanase si iese Szekely la Steaua

74' Toja primeste cartonasul galben dupa un fault din spate

73' Cardoso trimite slab dintr-o lovitura libera, Zapata nu are nicio emotie

72' Ghionea vede cartonasul galben

69' Stromajer trimite cu capul, Zapata retine de sub bara

68' Szekely centreaza bine, Rada trimite cu capul putin peste transversala portii lui Mingote

66' Martinovici trimite cu capul de la sase metri, balonul expediat cu pamantul trece aproape de poarta lui Zapata. Ocazie importanta pentru gorjeni

Dupa primirea golului oaspetii ies ceva mai mult la joc, dar fara pericol pentru poarta lui Zapata

60' Szekely centreaza de pe dreapta, iar Kapetanos inscrie cu o lovitura de cap de la sapte metri plasata pe coltul lung. Steaua - Pandurii 1-0

57' Nicolita patrunde pe stanga, suteaza de la 8 metri, lateral stanga, iar Mingote respinge cu piciorul precum un portar de handbal

55' Iese Grecu si intra Ghindeanu la Pandurii

Gorjenii paseaza mult in lateral, Steaua nu reuseste mai mult de doua-trei pase consecutive

50' Nicolita trimite din cadere de la aproximativ 11 metri, balonul trece putin peste poarta. Prima ocazie de gol a Stelei din repriza a doua

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Steaua - Pandurii 0-0

Se arata un minut de prelungire

41' Kapetanos dribleaza un adversar, paseaza in adancime, dar Bogdan Stancu rateaza startul si nu mai ajunge la minge

Steaua preseaza mai mult in ultimele minute, oaspetii ies cu greu din propria jumatate de teren

37' Pacurar vede cartonasul galben, antrenorul Sorin Cartu protesteaza

36' Rada trimite cu capul dupa un corner, mingea trece putin pe langa poarta gorjenilor

34' Rusu greseste o minge usoara, Kapetanos intercepteaza, scapa singur cu Mingote, dar trimite in bara de la 13 metri. Cea mai mare ocazie a ros-albastrilor

30' Bicfalvi suteaza puternic, Martinovici receptioneaza balonul in plina figura si primeste ingrijiri medicale

Steaua incearca sa surprinda apararea oaspetilor cu pase in adancime catre grecul Kapetanos, dar gorjenii se descurca destul de bine pana acum

23' Ninu centreaza bine de pe dreapta, Kapetanos trece pe sub balon

Se joaca mai mult la centrul terenului, fara faze cu adevarat importante dupa primele 20 de minute

17' Pacurar suteaza puternic dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri, Zapata respinge in corner. Ramane 0-0

14' Schimbare la Pandurii, intra Tilinca si iese Raskovic (accidentat)

11' Bogdan Stancu incearca o executie pretentioasa (o semifoarfeca), dar faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

9' Pacurar suteaza, Zapata retine fara nicio emotie

6' Rada primeste cartonasul galben dupa un fault destul de dur

Partida a inceput

Steaua: 1. Zapata, 18. Marin, 24. Ghionea, 5. Rada, 31. Ninu, 16. Nicolita, 26. Bicfalvi, 14. Toja, 7. Szekely, 35. Kapetanos, 28. Stancu

Pandurii: 80. Mingote, 16. Ad. Rusu, 4. Chibulcutean, 18. Martinovici, 6. Cardoso, 21. Fl. Stanga, 5. Pacurar, 24. Murgan, 29. Grecu, 20. Stromajer, 23. Raskovic