FC Barcelona a incintat din nou publicul simbata seara, invingind cu 5-2 pe Atletico Madrid in a treia etapa a primei ligi spaniole. Atacul echipei lui Guardiola a functionat perfect in prima repriza, Barcelona conducind cu 4-0 in minutul 41.

Marcatorii golurilor au fost Zlatan Ibrahimovic (min. 2), Lionel Messi (min. 16 si min. 90), Dani Alves (min. 30) si Keita (min. 410), respectiv Sergio Aguero (min. 45) si Diego Forlan (min. 84).

"Nici nu ne-am trezit bine si Barcelona conducea cu 2-0. Iar cel mai rau lucru care ni s-a intimplat e ca Barcelona a marcat patru goluri din cinci ocazii", a declarat pentru Reuters antrenorul madrilenilor, Abel Resino.

Ucraineanul Cigrinski, transferat de la Sahtior, si-a facut debutul pe Camp Nou. Evolutia fundasului central a fost marcata de inexactitati, Cigrinski avand probleme reale de comunicare cu perechea sa defensiva, Pique.

Rezultate de sambata in Primera Division:

Osasuna - FC Sevilla 0-2 (Negredo 37, Kanoute 69)

Malaga - Racing Santander 1-2 (Duda 71 / Arana 36, Morris 79)

Mallorca - Tenerife 4-0 (Mario Suarez 16, Aduriz 50, Julio Alvarez 58, Webo 88-penalty)

Deportivo La Coruna - Espanyol 2-3 (Adrian 27, Lassad 75 / Callejon 19, Forlin 41, Verdu 53)

FC Barcelona - Atletico Madrid 5-2 (Ibrahimovic 2, Messi 16, 90, Dani Alves 30, Keita 41 / Aguero 45, Forlan 84)

Se disputa duminica: Ahtletic Bilbao-Villarreal, Real Zaragoza-Valladolid, Almeria-Getafe, Real Madrid-Xerez si Valencia-Sporting Gijon.