Dinamo a debutat cu o victorie in prima editie a Europa League, in fata austriecilor de la Sturm Graz, scor 1-0. Alb-rosii i-au dominat clar pe adversari in prima repriza. Andrei Cristea si Alexe au inscris de doua ori, dar arbitrul le-a anulat golurile pe motiv de ofsaid. Tamas i-a executat pe austrieci in minutul 80 cu un sut puternic din marginea careului si "cainii" obtin primele trei puncte din Grupa F.

Dinamo a dominat clar prima repriza, dar golul nu s-a lipit de elevii lui Bonetti. Andrei Cristea si N'Doye si-au trecut in cont numeroase ratari. In minutul 28, Torje centreaza din corner, Andrei Cristea suteaza spre poarta, Gratzei respinge in fata, dar balonul revine la dinamovist. Cristea impinge mingea in poarta, dar bucuria nu dureaza prea mult deoarece arbitrul de tusa indica ofsaid. N'Doye "si-a permis" sa rateze monumetal din careul mic (37'), iar prima repriza se termina la egalitate, 0-0.

Partea secunda aduce mult asteptatul gol, dar nu inainte ca orgoliul celor de la Sturm Graz sa tresara. Muratovic il incearca pe Dolha cu un sut puternic (54'), iar dupa sase minute Alexe inscrie. Din nou ofasid si dinamovistii raman in cautarea primului gol valabil. Si acesta vine cu douazeci de minute inainte de final. Dupa o lovitura de colt executata de Niculescu, austriecii resping balonul pana la Tamas, iar dinamovistul il executa pe Gratzei cu un sut puternic din marginea careului.

N'Doye:"Putem trece de grupe! Avem o forta foarte mare in deplasare, 1-0 e rezultatul perfect. Nu stiu de ce am jucat mai bine in deplasare, dar poate nici nu trebuie sa stiu. Gata, am terminat cu ratarile, data viitoare promit sa dau gol" (dinamovisti.ro)

Dario Bonetti: "Am facut un joc foarte bun, scorul putea fi mai mare. Suntem putin ingrijorati, am ratat ocazii clare, iar asta se putea intoarce impotriva noastra. Stiam ca Sturm Graz e o echipa puternica, are jucatori de forta, astfel ca am pregatit meciul in ideea asta si s-a respectat tot ce am facut la antrenamente. Ne dorim aceasta mentalitate si in campionat, sa reusim victorii si acolo. Sint multumit pentru ca am multi tineri in echipa, azi am jucat cu trei jucatori de 20 de ani.

Echipe de start:

Sturm Graz: Gratzei, Sonnleitner, Feldhofer, Schildenfeld, Kandelaki, Holzl, Weber, Hlinka, Jantscher, Beichler, Muratovic

Dinamo: Dolha, Scarlatache, Tamas, Goian, Diabate, Torje, Kone, N'Doye, Adrian Cristea, Alexe, Andrei Cristea