Steaua obtine trei puncte in cea de-a sasea etapa a Ligii 1, pe terenul celor de la Gaz Metan Medias, scor 4-2. Ros-albastrii au intalnit o echipa motivata si periculoasa si s-au vazut condusi cu 2-1 la pauza, dupa greselile lui Tatarusanu si Bicfalvi. Szekely reaprinde sperantele stelistilor in debutul reprizei secunde, iar Banel Nicolita reuseste un gol de generic din foarfeca. Acelasi Szekely inscrie din penalty si stabileste scorul final: 4-2.

Steaua rateaza prima sansa a partidei in minutul trei, cand Stancu lufteaza dupa o centrare a lui Grzelak. Primul gol vine in minutul 12, pe fondul unei greseli a lui Eric. Nicolita "fura" mingea si il lanseaza pe Stancu pe contra-atac. Singur cu portarul, stelistul nu se pierde cu firea si marcheaza. Bucuria ros-albastrilor nu a durat prea mult pentru ca dupa sase minute Parvulescu suteaza excelent din coltul stang al careului spre coltul scurt. Tatarusanu atinge mingea, dar nu reuseste sa respinga. Mediesenii nu se retrag si pun presiune constanta pe stelisti. Forteaza prin partile slabe ale Stelei, Ninu fiind in dese randuri depasit de situatie. Golul care ii pune pe cei de la Gaz Metan in avantaj vine dupa o greseala a lui Bicfalvi. Acesta greseste nepermis si il lanseaza pe Bud pe contra-atac. Ghionea este depasit usor si medieseanul inscrie cu un lob peste portar.

In dezavantaj la pauza, Bergodi face doua schimbari. ii scoate de pe teren pe Bicfalvi si Grzelak si ii introduce pe Toja si Szekely. Schimbarea da roade, fostul jucator al Otelului reusind sa egaleze. Stancu obtine o lovitura libera in minutul 54, Szekely suteaza in zid, balonul este deviat, il ia prin surprindere pe Buchta si intra in poarta. Golul lui Nicolita "opreste timpul" in minutul 76. Szekely centreaza de pe partea dreapta, iar Nicolita trimite cu piciorul drept la coltul lung din foarfeca laterala. Steaua da lovitura de gratie in prelungiri. Surdu este faultat in careu de Markovic, iar medieseanul primeste cartonasul rosu. Szekely executa lovitura de la 11 metri pe jos, la coltul din stanga si Steaua se impune cu 4-2.

Banel Nicolita: "Dupa pauza am fost alta echipa si s-a vazut un plus. E important ca am luat cele trei puncte, dupa esecul de la Dinamo care inca ne afecteaza. Gaz Metan a demnostrat ca este o echipa foarte mare si sper sa nu retrogradeze".

Cristiano Bergodi: "Un meci greu de tot. Prima repriza am inceput-o bine, dar dupa ne-am speriat la cele doua goluri. Felicit echipa adversa ca a reusit sa joace bine. Chiar daca am suferit, cred ca victoria a fost meritata".

Cristi Bud: "Am visat sa dau gol Stelei, dar nu am nici o bucurie, pentru ca am pierdut. E doar o satisfactie sufleteasca. Nu stiu daca Steaua merita sa cistige, dar acesta e fotbalul"(gsp.ro)

Echipe de start:

Gaz Metan Medias: Buchta, Marovic, Nohai, Hoban, Markovic, Kubala, Todea, Dudita, Eric, Parvulescu, Bud

Steaua: Tatarusanu, Ninu, Rada, Ghionea, Marin, Nicolita, Bicfalvi, Ionescu, Grzelak, Kapetanos, Stancu