1-1 cu Austria, acesta este adevaratul impas pentru selectionerul Lucescu jr: Romania a aratat ca o echipa superficiala, cu o defensiva comica, si a lasat impresia unui joc insuficient pregatit.

Austria ne-a surprins inca din start, cand a aratat ca a venit la Bucuresti pentru a castiga. Clasamentul grupei o obliga sa lupte pentru calificare pana la epuizarea ultimei sanse! Iar Austria, chiar daca parea incomodata de carentele tehnice, s-a asezat pentru un joc curajos, mai ofensiv decat s-ar fi asteptat tricolorii.

Prima repriza pastreaza doar amintirea ratarii lui Marica - trimite in portar, in situatie de "unu la unu", cand a incercat o executie de efect. La reluare, tricolorii au sansa unei centrari inspirate a lui Adrian Cristea: dinamovistul "pune" mingea pe fruntea lui Gigel Bucur si Romania deschide scorul (53).

Tricolorii au ulterior momente de furie ofensiva, insa rateaza golul desprinderii decisive. De partea cealalta, Austria crede in sansa ei si speculeaza una dintre njumeroasele erori defensive ale Romaniei: Sapunaru nu acopera bine la o lovitura de colt, iar Schimmer egaleaza (1-1, minutul 81).

Ultimele minute trimit Romania in corzi: sub presiunea Austriei, tricolorii blocheaza careul lui Coman, pentru un egal, 1-1, care se dovedeste mai bun decat nimic.