FC Barcelona a debutat cu o victorie, scor 3-0, in noua editie a Primerei Division, catalanii dispunand de formatia Sporting Gijon, informeaza Marca. Reusitele lui Bojan, Keita si Ibrahimovic au stabilit invingatoarea, suedezul marcand la primul meci oficial in tricoul blau-grana in prima liga de fotbal din Spania.

Pana la pauza a fost 2-0 pentru camponi, Bojan (18') si Keita (42') punctand spre deliciul unui stadion arhiplin.

Scorul final a fost stabilit de catre Ibrahimovic, cu o lovitura de cap in minutul 83, suedezul aflandu-se la prima reusita dupa transferul de la Inter Milano.

Inainte de startul partidei jucatorii lui Josep Guardiola au prezentat trofeul Supercupei Europei, castigat dupa victoria cu 1-0 in fata lui Sahtior.