Inter a spulberat Milanul in derby-ul etapei a doua. Echipa lui Jose Mourinho a facut uitata remiza din prima etapa si s-a impus lui AC Milan cu scorul de 4-0. Gattuso a fost omul negru din aceasta partida: a provocat un penalty (transformat de Milito) a primit doua cartonase galbene in doar cinci minute si si-a lasat echipa in inferioritate numerica inca din minutul 40.

Motta a marcat primul gol al partidei in minutul 29. Eto'o a fost titular si a obtinut un penalty (min. 36) dupa un fault in careu a lui Gattuso. Arbitrul nu a avut mila de Gattuso si l-a eliminat in minutul 40, cand i-a aratat al doilea cartonas galben, dupa un fault la Sneijder. Maicon a stabilit golul pauzei, sub privirea resemnata a lui Silvio Berlusconi. Tabela de marcaj a fost "pecetluita" cu torpila lui Stankoic (min. 67), de la 25 metri.