FC Barcelona a castigat Supercupa Europei, dupa ce a invins cu 1-0 pe Sahtior Donetk. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Pedro Rodriguez in minutul 115.

Mircea Lucescu si-a folosit toata stiinta pentru a bloca jocul ofensiv al Barcelonei, strategie care a functionat pana in minutul 115, cand Pedro a reusit sa gaseasca o fisura in blocul defensiv al lui Sahtior.

Pana in acel punct, echipa catalana nu reusise sa isi fructifice superioritatea care devenise evidenta si in statistici: o posesie de 62 la suta, 23 de suturi expediate spre poarta lui Piatov si un raport devastator al loviturilor de colt - 15 la 0!

Spre final, ucrainienii au devenit chiar ceva mai ofensivi: Agahowa a ratat o situatie importanta in debutul prelungirilor, apoi Sahtior a solicitat un penalty la o interventie imprudenta a lui Busquets asupra lui Fabiano, la limita careului. La acea faza, Mircea Lucescu a intrat cativa metri in interiorul suprafetei de joc, pentru a-i cere socoteala arbitrului!

Cand toata lumea se pregatea pentru lovituri de departajare, Barcelona a reusit sa dea lovitura decisiva: o combinatie Messi - Pedro Rodriguez ii lasa mingea celui din urma, iar acesta nu rateaza, din situatie unu la unu cu portarul Piatov. 1-0 pentru Barcelona, succes meritat pentru catalani.