Steaua a cistigat cu 2-1 in fata lui St. Patrick's in Dublin dupa ce a fost condusa si a tremurat minute bune in fata unei echipe net inferioare, dar purtata pe sus de un public fantastic. A fost nevoie de inspiratia lui Bergodi, care i-a introdus in repriza secunda pe Nicolita, Surdu si Ochirosii, cei trei lucrind ambele goluri.

Steaua a jucat prima repriza la ralanti, jucatorii fiind prea siguri de calificare dupa 3-0 in tur. A venit insa minutul 49, cind O'Connor a inscris impotriva cursului jocului, dupa o gafa uriasa a lui Tudose in propriul careu.

Au urmat zece minute de foc la poarta lui Zapata, culminind cu bara lui Cawley (lovitura libera) din minutul 54.

A urmat momentul de inspiratie al lui Cristiano Bergodi. Sesizind degringolada din jocul Stelei, italianul i-a trimis in teren pe Nicolita, Surdu si Ochirosii. Rezultatele s-au vazut imediat.

In minutul 80, Nicolita a sprintat 60 de metri si a egalat dupa un sut la vinclu, iar in minutul 89, Ochirosii a adus victoria dupa o faza lucrata de Banel, Bibiskov si Surdu.

Iata cum s-a scris istoria meciului St. Patrick's - Steaua 1-2:

Min 93: Final de meci, Steaua se califica in grupele Europa League dupa doua victorii

Min 92: Ocazie a irlandezilor, Zapata apara

Min 89: Gol Ochirosii!!! O faza superba de contraatac, plecata de la devierea de clasa a lui Bibiskov, urmata de pasa altruista a lui Surdu catre Ochirosii

Min 89: Gol Ochirosii!!!

Min 87: Steaua a "ucis" meciul, dupa ce a egalat si s-a calificat in grupele Europa League

Min 80: Gol Banel Nicolita!!! Banel a facut o faza de mare spectacol: recuperare linga prpriul careu, un-doi cu Surdu, apoi cursa de 60 de metri si sut la vinclu din 14 metri!

Min 76: Corner Nicolita, dupa cinci minute de joc la centrul terenului, dar irlandezii resping

Min 71: Ocazie mare a lui Szekely, al carui sut din 16 m e deviat in corner

Min 65: Steaua incearca sa preseze pentru a egala, dar e sterila

Min 61: Steaua si-a revenit din pumni, dar centrarea lui Szekely din lovitura libera a fost slaba

Min 59: Corner Steaua, Tudose reia slab. Steaua incearca sa revina in atac

Min 57: Nicolita intra in locul lui Grzelak. Bergodi a decis sa nu mai riste

Min 54: Bara St. Patrick's!!! Sut violent al lui Cawley din lovitura libera, iar bara il salveaza pe Zapata. Degringolada a Stelei in fata unei echipe atit de mici...

Min 51: Irlandezii pun o presiune imensa pe stelisti, carora nu le mai iese nimic

Min 49: Tudose pierde incredibil o minge in careu, iar O'Connor reia in poarta goala. Steaua simte presiunea unui stadion vulcanic!

Min. 46: A reinceput meciul, Bergodi nu a facut nici o schimbare

PAUZA. Prima repriza dintre St. Patrick's si Steaua s-a incheiat 0-0, dupa cinci minute fantastice ale Stelei, pe care doar portarul gazdelor a oprit-o.

Min 45: Final de repriza

Min 42: Asediu al Stelei, cu 3 suturi in aceeasi faza, dar portarul gazdelor e in zi mare!

Min 40: Faza de mare spectacol a Stelei, cu doua suturi in aceeasi faza: Grzelak si Szekely. Polonezul a driblat si a tras plasat, dar ROgers a scos miraculos, iar Szekely a tras din voleu putin peste poarta

Min 39: Rabufnire de orgoliu a Stelei: Stancu reia cu capul spre poarta lui Rogers, dar mingea e prea moale

Min 37: Steaua se joaca cu focul: Guy, ramas singur cu Zapata, trimite pe linga poarta!. Ghionea a gresit iar nepermis

Min 33: Ocazie a lui Stevens, care trimite cu capul pe linga poarta

Min 30: Incursiune buna a lui Grzelak pe dreapta, care intoarce mingea in careu, dar Bogdan Stancu e prost pozitionat si nu ajunge mintea

Min 26: Sut Szekely de la 18 m, din plin fuleu, peste poarta

Min. 25: Joc confuz, irlandezii nu pot, stelistii nu vor mai mult. Ce diferenta fata de meciul lui Dinamo, unde cainii au 3-0 in minutul 85

Min. 18: Incercare de lob a lui O'Brien de la 40 m, mingea esueaza in bratele lui Zapata

Min 16: Sut periculos al lui Bogdan Stancu din 20 m, pe linga poarta, dupa un slalom printre trei fundasi irlandezi

Min 14: Steaua domina fara sa forteze, jocul este fragmentat

Min. 9: Centrare excelenta Szekely, Grzelak reia cu capul peste poarta. Ocazie mare!

Min 8: Centrare a irlandezilor, Zapata pride usor

Min 5: Grzelak incearca o pasa luminoasa catre Szekely, dar vitezistul Stelei nu reuseste sa prinda mingea

Min 3: Ghionea respinge usor din careu o centrare slaba

Min. 1 A inceput meciul, Steaua joaca in echipamentul obisnuit pentru deplasare, verde fosforescent

Steaua: Zapata, Golanski, Szekely, Grzelak, Tudose, Ionescu, Ghionea, Onicas, Stancu, Ninu, Bibiskov

St. Patrick's: Rogers, Partridge, Harris, Lynch, Byrne, Cawley, Quigley, O'Connor, Guy, Stevens, O'Brien

Meciul a avut loc pe stadionul Royal Dublin Society. Arbitrul partidei a fost cehul Jiri Jech, ajutat la tuse de compatriotii sai Patrik Filipek si Antonin Kordula.