Atacantul Lucian Raduta a marcat cele doua goluri (minutele 20 si 49) prin care Rapidul castiga toate punctele intalnirii cu Unirea Alba Iulia. Tanarul atacant a fost titularizat de Hizo, dupa ce atacantii straini ai Rapidului nu reusisera sa marcheze deloc in ultimele doua jocuri de campionat.

Click aici pentru rezultate si program in Liga 1, etapa a 4-a!

"Toata lumea ma felicita, dar de doua saptamani iau bataie", spunea Hizo, exasperat dupa ultimele jocuri, pierdute la limita, in pofida unor evolutii remarcate (0-1 la Urziceni si 0-1 la Timisoara). Inaintea intalnirii cu Alba Iulia, antrenorul a anuntat ca va merge pe mana atacantilor tineri din lot.

Pentru Raduta, Hizo a modificat asezarea echipei: un sistem cu un singur varf, sustinut pe flancuri de doi jucatori creativi (Spadacio si Cesinha). Raduta a marcat in minutul 20 (reluare cu capul, din 8 metri, de langa adversar) si a inchis tabela in minutul 49, cand a scapat singur cu portarul Cernea, pe care l-a invins cu un lob de efect.