Timisoara castiga la limita, scor 1-0, partida derbi cu Rapid, reusita lui Arman Karamian din minutul 34 fiind decisiva. Banatenii bifeaza cel de-al doilea succes al campionatului in fata unor giulesteni care nu au jucat rau pe Dan Paltinisanu, dar care au avut cel mai periculos om un fundas, pe Mardare. Pentru Bucur si compania urmeaza disputa cu Stuttgart din play-off-ul Champions League.

Timisoara si Rapid au prestat un fotbal bun, partida din Banat respectandu-si statutul de derbi. Inceputul disputei a apartinut giulestenilor, fundasul Mardare fiind unul dintre cei mai periculosi fotbalisti ai bucurestenilor.

Arman Karamian a fost inca o data nasul Rapidului, fostul giulestean punctand in minutul 34 pentru o victorie muncita a formatiei lui Nelutu Sabau.

Rapidul a prestat un fotbal curajos in Banat, dar Viorel Hizo se confrunta cu o adevarata criza la finalizare, pericolul aparand numai atunci cand fundasii au urcat pentru fazele fixe.

Timisoara castiga la limita si se gandeste in liniste la dubla cu Stuttgart, una la capatul careia banatenii ar putea ajunge in premiera in grupele Ligii Campionilor.

"Sunt fericit ca am putut sa marchez iar impotriva Rapidului, multumesc lui Dumnezeu pentru acest lucrul. Jucam fiecare meci la victorie, vrem sa castigat titlul. Avem patru zile in care se ne odihnim inainte de meciul cu Stuttgart. Sabau este un antrenor mare", a declarat Arman Karamian (gsptv).

"A fost foarte greu cu Rapidul, dar am luptat si pana la urma am castigat. Arman s-a razbunat azi pe giulesteni, pentru ca acolo nu a avut nicio sansa sa joace. Suntem fericiti si ne gandim numai la partida cu Stuttgart. Impotriva germanilor am mai castigat si cand imbracam tricoul Rapidului", a declarat Artiom Karamian (gsptv).

"Sunt multumit ca am castigat, o victorie muncita. Am avut un inceput de meci destul de prost. Lucrurile s-au echilibrat si pana la urma conteaza rezultatul. A fost un meci util, Rapidul este o echipa care impune respect. Giulestenii se vor lupta anul acesta la titlu. Cel mai greu este sa ii faci pe jucatori sa fie concentrati, sa nu intervina automultumirea", a declarat Nelutu Sabau (gsptv).

"Exista sanse cu Stuttgart, mari, mici, cate sunt, nu doresc sa le cuantific. Vrem sa speculam toate oportunitatile care ni se ofera. Vom fructifica la maxim atuurile pe care le avem" - Marian Iancu (telesport).

Meciul Live Text:

Fluier final de partida, Timisoara - Rapid 1-0

S-au aratat trei minute de prelungire

90' Iese Gigel Bucur si intra Goga

87' Helder primeste cartonasul galben

84' Arman Karamian trimite in zid dintr-o lovitura libera de la 16 metri

82' Cisovski deviaza o centrare a lui Herea, iar Pantilimon trimite in corner cu un reflex deosebit. Ramane 1-0 pentru Timisoara

80' Magera inscrie, dar reusita este anulata pentru off-side la atacantul timisorean

78' Intra Herea si iese Buga, a fost ultima schimbare a Rapidului

75' Spadacio suteaza din afara careului mare, mingea trece aproape de poarta gazdelor

74' Intra Scutaru si iese Alexa la FC Timisoara

67' Lazar patrunde pe centrul terenului, dar sutul sau cu piciorul stang trece peste poarta lui Pantilimon

66' Intra Helder si iese Paun la Rapid

65' Paun vede galben dupa un fault asupra lui Artiom Karamian

63' Mardare trimite foarte puternic, Pantilimon respinge in fata, iar Pinto reia slab de la sapte metri. Ocazie imensa pentru oaspeti

61' Pantilimon retine un sut centrare al lui Djalovici, se joaca pe contre in aceste momente

59' Intra Djalovici in locul lui Matici in echipa Rapidului

56' Nibombe rateaza o lovitura de cap de la aproximativ opt metri. Ocazie buna pentru banateni

56' Mardare il incurca pe Gigel Bucur intr-o faza care putea deveni periculoasa pentru poarta lui Marinescu

52' Marinescu respinge cu pumnii o centrare periculoasa a lui Artiom Karamian. Lovitura libera fusese obtinuta de Gigel Bucur

46' A intrat Magera in locul lui Parks

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Timisoara - Rapid 1-0

43' Pantilimon retine fara nicio emotie un sut dintr-o lovitura libera executata slab de Spadacio

39' Spadacio expediaza un adevarat trasor, Pantilimon trimite in fata, iar Pinto nu profita

37' Cesinha trimite puternic pe coltul scurt, Pantilimon respinge in corner. Faza a ramas insa fara rezultat pe tabela de marcaj

34' Goool Timisoara! Arman Karamian il executa pe Marinescu cu un sut la coltul lung de la aproximativ 12 metri. Timisoara - Rapid 1-0

32' Cisovski trimite puternic cu capul, dar mingea ocoleste spatiul portii lui Marinescu

31' Bourceanu dribleaza trei adversari, suteaza pe coltul scurt de la 15 metri, dar Marinescu respinge providential

28' Nibombe paseaza riscant pentru Pantilimon, portarul Timisoarei retine in ultimul moment din fata lui Pinto. Neatentie a fundasului banatean

20' Gigel Bucur trimite peste poarta din lovitura libera obtinuta de Bourceanu

19' Iencsi primeste cartonasul galben dupa un fault la limita careului de 16 metri asupra lui Bourceanu

15' Cisovski vede galben dupa un fault dur la mijlocul terenului asupra lui Lazar

13' Iencsi il blocheaza pe Parks la numai sase metri de poarta lui Marinescu. Centrarea i-a apartinut lui Bonfim

9' Mardare trimite din sase metri, Pantilimon respinge cu un reflex deosebit. Cea mai mare ocazie de pana acum a partidei

8' Faza cursiva a giulestenilor, Cisovski intervine foarte bine in fata lui Spadacio

Se joaca frumos pe Dan Paltinisanu, partida antrenanta

3' Gigel Bucur il intoarce pe Mardare, dar intarzie sutul si este blocat

2' Mardare centreaza bine, Spadacio trimite putin pe langa de la 16 metri

1' Cesinha scapa pe partea stanga, dar sutul sau este unul slab. Prima faza importanta a partidei

A inceput partida

Timisoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovski, Art. Karamian - St. Stancu, Alexa, Bourceanu, Arm. Karamian - Bucur, Parks

Rezerve: Taborda, Latovlevici, Scutaru, Goga, Cl. Ionescu, Magera, Borbely

Rapid: A. Marinescu - Paun, Iencsi, M. Constantin, Mardare - Lazar, Matici - Buga, Spadacio, Cesinha - J.P.Pinto

Rezerve: C. Straton, Helder, Herea, Bozovici, Djalovici, Ad. Iordache, R. Fernandes