Meci superb creat de Steaua si CFR in derby-ul etapei a doua, terminat la egalitate, scor 2-2. Atacurile s-au succedat intr-un ritm alert la cele doua porti, iar fazele spectaculoase nu au intarziat sa apara. Kone a deschis balul inca din minutul 3, iar Surdu, Flores si Kapetanos au oferit spectatorilor spectacolul mult asteptat.

CFR a "scapat bomba" inca din minutul trei. Greseala lui Ghionea i-a permis lui Kone sa se apropie amenintator de poarta. Ramas singur cu Tatarusanu, Kone nu s-a pierdut cu firea si a trimis balonul la coltul lung. Steaua e in soc si se arunca in atac. Golul egalizator vine in minutul 42, cand Surdu trimite un sut nimicitor in poarta lui Nuno Claro.

Clujenii nu se dezmint si reusesc sa inscrie si in debutul reprizei secunde. Ghionea trimite balonul in corner, Mara centreaza in careu si Flores reia cu capul in poarta lui Tatarusanu de langa Stancu. Bergodi e inspirat si il introduce pe Kapetanos pe teren in minutul 65. Dupa trei minute, Surdu trimite cu capul spre poarta, Nuno Claro respinge in lateral, iar grecul marcheaza dintr-o pozitie destul de dificila. Stelistii domina finalul partidei, iar Ochirosii trece in doua randuri pe langa gol.

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Golanski, Baciu, Ghionea, Petre Marin, Szekely, Ionescu, Onicas, Nicolita, Surdu, Stancu

CFR Cluj: Nuno Claro, Tony, Muresan, Alcantara, Panin, Mara, Peralta, Leao, Flores, Dubarbier, Y.Kone

Reactii dupa meci:

Finantatorul Stelei, George Becali: "Noi jucam bine, dam gol, iar pana acum aveam probleme in atac. Acum avem probleme in aparare. Primul gol a fost un cadou dat de Ghionea. Nu se poate in halul asta, un jucator cu experienta sa fie depasit asa, de parca Yssouf Kone ar fi un mare vitezist. Am stiut tot timpul ca revenim, ca mingea a fost tot timpul la noi. Ei doar au sclipit, s-a vazut ca trageau de timp pe final. Noi jucam din 3 in 3 zile, venim dupa oboseala si jucam cu CFR-ul, care vine dupa o saptamina de odihna. Am dominat fizic si tehnic si din toate punctele de vedere. Daca Bergodi mai are inca putin curaj si intinereste si apararea, va fi cel mai mare antrenor"(GspTv)

Presedintele CFR Cluj, Iuliu Muresan: "Felicit Steaua pentru cum a jucat, il felicit pe Bergodi pentru ce a reusit in Ghencea. Vreau sa ajungem in grupele Europa League, si noi si Steaua. A fost o partida spectaculoasa, de un nivel bun si rezultatul este unul meritat. Ne-au lipsit jucatorii suspendati, daca ei ar fi jucat, cred ca altul ar fi fost rezultatul in aceasta seara" (GspTv)

Antrenorul Stelei, Cristiano Bergodi: "Ne multumeste scorul pentru ca am jucat contra unei echipe foarte bune. Primul gol a fost un soc, dar am avut o reactie foarte buna. Suntem multumiti si ar trebui sa avem incredere in fotbalistii tineri ai Stelei. Conteaza si ca am jucat in ultima luna la fiecare trei zile, dar sint multumit, pentru ca la sfirsit noi am avut ocaziile cele mai mari" (conferinta de presa)