Dupa 6-1 la general in fata scotienilor de la Motherwell, Steaua se califica fara prea mari emotii in play-off-ul Europa League, cu toate ca jocul ros-albastrilor din partida retur a fost departe de asteptari. Condusi cu 1-0 de scotieni (Ross Forbes 17'), elevii lui Bergodi au revenit in a doua repriza datorita unui Bogdan Stancu aflat intr-o zi de gratie (a marcat in minutele 67 si 84 si a obtinut penaltiul transformat de Petre Marin 55') si au castigat cu 3-1. Cristiano Bergodi a obtinut al cincilea succes din tot atatea meciuri oficiale pe banca Stelei.

La adapostul unui 3-0 obtinut in Ghencea, Steaua a inceput partida retur cu Motherwell destul de slab, ros-albastrii fiind dominati copios de ambitiosii fotbalisti scotieni.

Inevitabilul s-a produs in minutul 17, atunci cand Ross Forbes a deshis scorul. Motherwell a trecut pe langa desprindere in cateva randuri, dar Zapata a intervenit salutar de fiecare data.

Datele problemei nu s-au schimbat prea mult nici in debutul celui de-al doilea mitan, scotienii atacand cu toate liniile.

Aflat intr-o evidenta crestere de forma, Bogdan Stancu obtine un penalti in minutul 55, iar veteranul Petre Marin transforma cu mare siguranta. Era 1-1, iar Steaua era aproape sigura de calificare. Stancu realizeaza dubla in minutele 67 si 84, iar Steaua castiga cu 3-1 o partida in care nu a impresionat.

Cu 6-1 la general, ros-albastrii se califica in play-off-ul Europa League, formatia din Bulevardul Ghencea fiind la doar 180 de minute de grupele competitiei.

"Nu am jucat bine in prima repriza. E foarte bine ca am dat trei goluri in deplasare, e foarte bine pentru o echipa de tineri. Nu am menajat pe nimeni pentru meciul cu CFR. Cred ca suntem pe drumul cel bun, desi e mai greu cu tineri. E o echipa care poate creşte mult. A venit acum si Tanase, echipa poate sa mai creasca. Pentru un antrenor e foarte bine daca pregatesti jucatori buni. Ne descurcam si fara Goian, vedem daca gasim o solutie interna sau vom mai aduce alt fundas" - Cristiano Bergodi.

"N-am avut nicio clipa emotii pentru ca nici acele ocazii nu au fost clare. Au fost niste şuturi de aparat. Oricum nu imi faceam probleme, pentru ca stiam un lucru. In a doua repriza stiam ca scotienii vor claca fizic. Masinariei Steaua de acum, daca ii schimbi doua rotite, nu mai merge la fel. Cand va veni Tanase, nu va mai fi la fel. Atunci poti schimba si mai multe rotite, pentru ca el e ca un fel de lubrifiant. Nicolita a fost cel mai bun de pe teren!" - Gigi Becali (gsptv).

"Peste 3 ani pe Tanase il vad la Steaua intr-o semifinala sau finala de cupa europeana. Steaua are multi jucatori tineri buni. Daca isi mai ia cativa jucatori, acolo o vad pe Steaua. La fel cum cred si despre Timisoara, daca isi mai ia 2-3 jucatori poate face treaba buna chiar si in grupele Ligii Campionilor" - Dumitru Dragomir (sport.ro).

"Am avut emotii inca de la inceput, ei nu aveau ce sa piarda si s-au daruit total. Am lasat o impresie buna, spectatorii ne-au aplaudat la scena deschisa la iesirea de pe stadion. La tragerea la sorti mi-as dori sa picam cu o echipa cu care sa jucam bine si sa multumim spectatorii" - Valeriu Argaseala (Sport.ro).

"Prima repriza a fost un pic mai slabuta, dar in repriza a doua a fost cu totul si cu totul la altceva. Totusi, nu cred ca Motherwell nu este un adversar de temut pentru nicio o echipa din Romania care joaca in cupele europene. Astept cu nerabdarea jocurile urmatoare" - Marius Lacatus (sport.ro).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida. Motherwell - Steaua 1-3

S-au aratat doua minute de prelungire

87' Tudose trimite cu capul la coltul lung, Ruddy respinge superb

84' Goool Steaua! Bogdan Stancu realizeaza dubla dupa o faza creata de Banel Nicolita. Varful stelist a punctat cu un sut pe jos la coltul lung de la aproximativ zece metri de poarta. Motherwell - Steaua 1-3

81' A intrat Alex Iacob in locul lui Onicas la Steaua

76' Tudose a intrat pe teren in locul lui Ghionea

75' Ninu vede galben dupa un fault din spate

74' Jim Gannon, antrenorul gazdelor, este trimis in tribuna dupa ce a protestat la deciziile centralului

70' Iese Coke si intraSteven Jennings la gazde. Ultima schimbare a celor de la Motherwell

67' Goool Steaua! Bogdan Stancu prinde un sut de exceptie de la aproximativ 30 de metri, mingea trimisa de atacantul stelist atinge si transversala inainte de a intra in poarta. Motherwell - Steaua 1-2

64' Sut puternic din intoarcere al lui Robert McHugh, Zapata intervine superb. Ramane 1-1

63' Cartonas galben vazut de Andrei Ionescu

62' A iesit Bibiskov (nu s-a vazut deloc pe teren) si a intrat Ochirosii

60' Ies Murphy si Reynolds, intra Humphrey si Robert McHugh la Motherwell

58' Forbes primeste cartonasul galben dupa o intrare dura la Bogdan Stancu

55' Goool Steaua! Petre Marin executa penaltiul si transforma cu mare siguranta. Motherwell - Steaua 1-1

54' Lovitura de la 11 metri pentru Steaua dupa ce Bogdan Stancu a fost agatat in careu

52' Acelasi Forbes trimite in zidul stelist dupa o lovitura libera de la 16 metri. Motherwell domina si a doua repriza

49' Forbes trimite periculos dintr-o lovitura libera, Zapata respinge pana la Reynolds, iar sutul acestuia trece foarte aproape de coltul lung al portii columbianului. Ocazie mare pentru Motherwell

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Motherwell - Steaua 1-0

S-a aratat un minut de prelungire

Steaua se apara constant cu sapte-opt fotbalisti, gazdele preseaza puternic

41' Murphy nu ajunge la o centare pe linia careului de sase metri, fotbalistul scotian cere penalti dupa ce a fost jenat de catre Petre Marin. Inca o ocazie importanta pentru gazde

Au trecut 39 de minute de joc, iar stelistii nu pot face combinatii de mai mult de trei pase. Repriza slaba pentru elevii lui Bergodi

Accidentat la un duel in debutul partidei, Shaun Hutchinson a fost nevoit sa schimbe tricoul de joc (patat de sange), interesant fiind faptul ca fotbalistul gazdelor evolueaza cu un tricou fara numar pe spate

35' Zapata iese gresit, mingea ajunge la scotieni, iar sutul acestora este blocat de catre Andrei Ionescu. Scotienii cer penalti, la reluari se poate observa ca balonul l-a lovit in mana pe Ionescu, dar neintentionat

34' Shaun Hutchinson intervine salutar la o centrare a lui Nicolita, mijlocasul stelist l-a cautat cu o pasa pe Bogdan Stancu

Motherwell domina partida, Steaua nu a trimis niciun sut pe spatiul portii scotienilor

28' Zapata iese la noua metri de linia portii si retine in ultimul moment o centrare periculoasa a gazdelor

27' Lovitura libera pentru gazde, Jamie Murphy cade in careul stelist, dar centralul nu dicteaza nimic. Ocazie importanta pentru gazde

Gazdele preseaza cu toate liniile, Steaua pare usor relaxata

21' Ross Forbes scapa pe partea stanga, dar isi prelungeste mingea, iar Zapata il blocheaza. Portarul columbian este lovit fara intentie de fotbalistul gazdelor

17' Ross Forbes deschide scorul cu sut superb de la 16 metri, inainte de a intra in poarta mingea a lovit stalpul stang al portii lui Zapata. Motherwell - Steaua 1-0

16' Acelasi Zapata respinge in corner un sut puternic al scotienilor

16' Sutton trimite cu capul dintr-o aparare visatoare a Stelei, dar Zapata respinge cu un reflex deosebit

13' Petre Marin centreaza, Stancu lasa mingea sa treaca, dar Nicolita, venit din linia a doua, preia gresit si este blocat

11' Zapata boxeaza o centrare periculoasa a gazdelor

Suporterii romani domina fondul sonor al stadionului

Se joaca mai mult la centrul terenului, trecandu-se cu multa usurinta peste fazele de constructie (se incearca angajarea atacantilor cu baloane lungi)

5' Corner pentru Steaua, executa Nicolita, mingea dintr-un carambol ajunge la Baciu, dar sutul fundasului se duce mult peste poarta lui Ruddy

3' Ninu blocheaza un sut de la 16 metri al gazdelor

A inceput partida

Motherwell: 21. Ruddy - 3. Steven Hammell, 5. Stephen Craigan (cpt), 28. Shaun Hutchinson, 4. Mark Reynolds - 17. James O'Brien, 6. Christopher Coke, 45. Paul Slane, 27. Ross Forbes - 15. Jamie Murphy, 11. John Sutton. Antrenor: Jim Gannon.

Rezerve: 1. Michael Fraser - 43. Steven Saunders, 29. Jonathan Page, 8. Steven Jennings, 7. Christopher Humphrey, 18. Steven McGarry, 35. Robert McHugh.

Steaua: 1. Zapata - 31. Ninu, 17. Baciu, 24. Sorin Ghionea (cpt), 18. Petre Marin - 16. Banel Nicolita, 25. Mihai Onicas, 19. Andrei Ionescu, 10. Rafal Grzelak - 99. Krum Bibiskov, 28. Bogdan Stancu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve: 12. Ciprian Tatarusanu - 4. Pawel Golanski, 15. Alexandru Tudose, 20. Tininho, 27. Alexandru Iacob, 21. Razvan Ochirosii, 11. Romeo Surdu.