Craiova si Dinamo au oferit un meci placut, indarjit si cu multe faze frumoase. A lipsit insa golul, cu toate ca ambele echipe au avut ocazii importante. Neinspiratia atacantilor si mai ales reflexele deosebite ale celor doi portari (Lung Junior si Dolha) au facut ca tabela de pe Oblemenco sa ramana imaculata. Mogosanu si Bonetti debuteaza fara infrangere, dupa o partida in care s-a ratat cat pentru mai multe meciuri.

Incrancanarea a dominat debutul de partida, Craiova si Dinamo trecand in mai multe randuri pe langa gol (au ratat Florin Costea, Scarlatache - aproape de autogol, Andrei Cristea si Rus).

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost consemnata in minutul 45, atunci cand Danciulescu si Rus nu reusesc sa-l invinga in aceeasi faza pe tanarul Silviu Lung Junior.

Repriza secunda a inceput cu o echipa a Craiovei mult mai hotarata, dar neinspiratia lui Florin Costea a costat-o golul izbavitor pe formatia gazda.

Dinamo a replicat prin N'Doye si Zicu, dar suturile succesive ale cainilor sunt parate de Lung Junior, marele castig al unei echipe in scadere de forma fata de sezonul trecut.

A fost pana la urma 0-0, cu o ocazie importanta a lui Prepelita pe final de meci, in minutul 93 (Tamas a deviat cu spinarea in corner).

"A fost un rezultat echitabil, intr-un meci unde s-au remarat portarii. Imi pare rau ca nu am putut sa inscriem. Din punctul meu de vedere cine marca in aceasta seara castiga meciul. Fata de meciul din primavara Dinamo n-a mai facut greselile de la goluri" - Daniel Mogosanu, antrenor Craiova.

"Eram mai multumit daca reuseam sa castigam, am venit aici pentru toate cele trei puncte. Am avut un gol valabil si am avut senzatia ca arbitrul a gresit. Am avut ocazii clare de gol, deci mai avem mult de lucrat la capitolul finalizare. Centralul (nr. Alexandru Tudor) a arbitrat pana la urma bine pentru o asemenea partida dificila. Am controlat disputa in multe momente, dominand meciul din punct de vedere tactic", a declarat Dario Bonetti ( la gsptv).

"A fost un rezultat echitabil. Ne-am dorit victoria foarte mult, dar atat am putut astazi. Pana la urma e bine ca am luat un punct. Ne gandim acum la partida cu Mediasul", a declarat Florin Costea, atacantul Craiovei.

"Tusierul ne-a oprit de doua ori, ni s-a anulat un gol perfect valabil" - Cristi Borcea.

"Rezultatul reflecta jocul din teren. Am intalnit o alta Dinamo fata de cea din returul campionatului trecut. A fost greu sa facem fata in fata unui adversar bun. Pentru primul meci este o prestatie de bine spre foarte bine. Am arata ca avem potential si ca putem arata multe pe viitor. Dinamo anul acesta va fi o nuca tare" - Adrian Mititelu.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida, Craiova - Dinamo 0-0

90+3' Prepelita suteaza bine, dar Tamas deviaza incredibil cu spatele in corner. Ocazie mare pentru Craiova

90+1' Lung Junior are doua interventii bune la suturile lui N'Doye si Zicu

88' Dilevski face o preluare de efect, scapa singur cu Dolha, dar portarul dinamovist pastreaza tabela intacta dupa un nou reflex de zile mari. Ocazie imensa pentru Craiova

86' Iese Danciulescu si intra Claudiu Niculescu la Dinamo

85' Dananae intervine la sacrificiu in fata unui Danciulescu aflat intr-o pozitie ideala la 16 metri de poarta lui Lung

79' Andrei Cristea vede galben pentru o simulare

77' Intra Baird si iese neinspiratul Florin Costea la Craiova

74' N'Doye face liniste pe Oblemenco dupa ce mingea trimisa puternic de el trece foarte aproape de poarta lui Lung

73' Dilevski vede si el cartonasul galben dupa prosteste

67' Lung scoate de sub bara o lovitura de cap a lui Cristea

66' Mihai Costea trimite plasat de la 16 metri, Dolha are inca o interventie salutara

62' Pulhac vede galben dupa o mana aplicata pe fata lui Prepelita

60' Intra Adrian Cristea si Ianis Zicu, parasesc terenul Bostina si Torje

59' Iese Rose si intra Dina la Universitatea Craiova

57' Dananae suteaza inselator de pe dreapta, Dolha respinge cu mare dificultate. Ramane 0-0

56' Danciulescu inscrie, dar reusita este anulata pentru un off-side la varful dinamovist

55' Costea suteaza puternic dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, balonul trece peste poarta lui Dolha

52' Iese Wobay si intra Barboianu la Craiova

51' Scarlatache mai trimite inca o data periculos pentru propria poarta, este a doua oara cand fundasul dinamovist ameninta poarta lui Dolha

50' Gaman trimite o pasa lunga de peste 50 de metri pentru Florin Costea, dar reluarea acestuia din prima este slaba, iar Dolha prinde cu siguranta. Faza frumoasa a Craiovei

48' Prepelita ia o actiune pe cont propriu, dar centrarea sa de pe partea dreapta este prea puternica si nu ajunge la niciun coechipier

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Craiova - Dinamo 0-0

45' Danciulescu scapa singur cu Lung, portarul oltean il blocheaza la limita, in afara careului de 16 metri. In faza imediat urmatoare Rus suteaza violent in transversala dupa o incursiune pe dreapta. Doua ocazii monumentale pentru oaspeti

41' N'Doye trimite de la aproximativ 25 de metri, Lung junior retine cu mare siguranta

In ultimele minute se joaca mai mult la centrul terenului, fara faze importante la cele doua porti

36' Danciulescu trimite mult peste poarta lui Lung

31' Combinatie superba Florin - Mihai Costea, dar apararea dinamovista respinge in ultimul moment o minge periculoasa pentru poarta lui Dolha

29' Rus trage de la mare distanta, Lung boxeaza in lateral cu ceva emotii

26' Bostina centreaza la 11 metri de poarta, acolo de unde Cristea reia cu capul, dar mingea trece pe langa poarta Craiovei

24' N'Doye suteaza puternic de la mare distanta, Lung trimite cu un reflex bun in corner. Faza a ramas insa fara rezultat pe tabela de marcaj

O torta trimisa de fanii olteni cade in mijlocul suporterilor dinamovisti, incepe duelul galeriilor

Dupa un inceput tare de meci, jocul se mai calmeaza, cele doua echipe construiesc mai mult la centrul terenului

12' Faza cursiva a gazdelor, mingea ajunge la Wobay, iar sutul acestuia trece putin pe langa poarta cainilor

9' Mingea trimisa imprecis de Scarlatache cade pe transversala portii lui Dolha, Dinamo aproape de autogol

8' Tamas vede galben dupa o intrare dura in marginea terenului asupra lui Mihai Costea

6' Florin Costea intoarce doi adversari, dar sutul sau de la 16 metri trece peste poarta lui Dolha. Prima ocazie a Craiovei

4' Danciulescu se alege cu pometele spart dupa un contact cu Dananae, varful dinamovist sangereaza puternic

3' Torje centreaza perfect la intalnire, iar Andrei Costea, venit din linia a doua, rateaza o ocazie imensa (Lung Junior a respins incredibil in lateral). Ramane 0-0

2' Torje scapa frumos pe partea dreapta, dar centrarea fostului timisorean este imprecisa

Stadion arhi-plin la Craiova, atmosfera superba

Craiova: S. Lung Jr - Dananae, V. Gaman, D. Stoica, Soava - Rose, Prepelita, Dilevski, Wobay - M. Costea, Fl.Costea

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Tamas, D. Grigore, Pulhac - N'Doye, Rus - Torje, Danciulescu, Bostina - A. Cristea