CFR Cluj s-a impus clar in prima etapa a Ligii 1, reusind a doua victorie din ultimele sase zile in fata campioanei Unirea Urziceni. Peralta (42') si Dubarbier (55') au profitat de nesincronizarile din defensiva ialomitenilor, iar clujenii castiga un duel al orgoliilor. Unirea lui Petrescu "si-a permis" chiar sa rateze un penalty in minutul 80 si ofera CFR-ului sansa de a demonstra ca victoria din Supercupa nu a fost o intamplare.

Atacuri inversunate, fara rezultat, insa, in debutul partidei pentru cele doua formatii. Grigore a inchis bine poarta Unirii, dar a ramas ca la teatru la greseala propriiilor colegi, in urma careia Peralta a inscris cu capul in minutul 42. Ialomitenii se avanta in atac inainte de pauza, dar clujenii rezista fara a primi gol.

Unirea vine montata de la vestiare, dar Rusescu rateaza ocazia de a egala, pus intr-o situatie de unu la unu cu Nuno Claro. Cel de-al doilea gol al Clujului vine in minutul 55, dupa o nesincronizare intre Galamaz si Maftei. Dubarbier e la datorie si il executa pe Grigore. Unirea este nevoita sa joace in inferioritate numerica din minutul 60, dupa ce Gomes primeste al doilea cartonas galben. Arbitrul Marius Avram avea sa echilibreze situatia in minutul 78, cand l-a trimis la vestiare pe Dani, dupa al doilea galben. Sansa parea sa le surada ialomitenilor cu 10 minute inainte de final, cand au beneficiat de o lovitura de la 11 metri. Nuno Claro apara lovitura lui Paduretu si le spulbera visele campionilor. Paduretu se poate revansa in minutul 85, dar sutul sau ghinionist loveste bara si Unirea Urziceni pleaca invinsa din Cluj.

Tony: "Alianta impotriva CFR-ului ne-a motivat. A fost 2-0 si nu cred ca mai au de ce sa ne acuze. Au castigat cei mai buni. Chiar daca era Petrescu pe banca, nu rezolva nimic pentru ca nu putea da el gol".

Mihai Stoica: "Acest meci nu are nicio legatura cu Supercupa, e total altceva. Am pierdut meciul pe care doream foarte mult sa-l castigam. Acum CFR ne-a batut fara drept de apel. Chiar daca au fost doua eliminari, jocul n-a fost dur iar arbitrajul a fost impecabil. Daca marcam acel penalty, mai aveam 15 minute la dispozitie sa egalam si poate reuseam". (prosport.ro)