Inter Curtea de Arges a debutat cu o infrangere in Liga 1, formatia pregatita de Stefan Stoica fiind invinsa cu 1-0 de Otelul Galati. Dorinel Munteanu obtine prima victorie in calitate de antrenor al moldovenilor, reusita lui Axente (70') fiind decisiva pentru un succes al otelarilor pe terenul nou-promovatei argesene.

Disputa dintre International si Otelul a marcat debutul oficial al sezonului competitional 2009-2010 al Ligii 1 la fotbal. Demn de mentionat este faptul ca echipa argeseana a luat fiinta in anul 2000, fiind cea mai tanara formatie din prima divizie de fotbal a tarii.

Cum s-a marcat golul: Minutul 70/ Gabi Paraschiv centreaza perfect pentru un sut din voleu, din interiorul careului, al lui Axente, mingea se opreste in vinclul portii lui Popa.

Gazele au terminat partida in 10 oameni dupa ce Frasineanu a vazut cartonasul rosu in minutul 94 pentru un fault dur asupra lui Antal.

Au evoluat urmatoarele echipe:

International: 1. Popa, 10. Neagu, 8. Chiriches, 13. Viera, 3. C. Bacila, 24. Frasineanu, 17. Voiculet, 16. Radut, 6. F. Popa, 26. E. Kone, 18. Ionescu (4-5-1)

Otelul: 1. Baotici, 3. Rapa, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 24. Siminic, 15. Ibeh, 28. Giurgiu, 33. Mojsov, 10. G. Paraschiv, 35. Patras, 89. M. Matei (4-4-2)