Giulestenii au debutat cu dreptul in prima etapa a sezonului 2009/2010. Rapidistii lui Viorel Hizo au marsaluit in fata Politehnicii Iasi, administrandu-le un binemeritat 4-1. Spadacio (23'), Pinto (48'), Herea (51') si Cesinha (90') au adus bucuria in inima suporterilor alb-visinii si Rapidul e lider in campionat dupa prima zi a etapei intai. Bujor a marcat golul de onoare (84') a oaspetilor, dar Petre Grigoras nu a reusit surpriza si pleaca invins din prima sa partida oficiala pe banca tehnica a iesenilor.

Iesenii incep in forta partida. Costache reia cu capul din careu putin peste poarta lui Straton, in minutul 5. Faulturile moldovenilor din startul partidei raman nesanctionate de arbitrul de centru, dar rapidistii se razbuna pe teren. Primul avertisment a venit in minutul 18, cand sutul lui Herea din lovitura libera loveste transversala. Spadacio nu greseste tinta (min. 23) si il executa pe Branet tot dupa o lovitura libera. Cartonasele galbene incep sa mijeasca din buzunarul arbitrului spre finalul primei reprize. Ilie, Balba si Bersnjak sunt avertizati de arbitrul Draganescu.

In debutul reprizei secunde rapidistii se dezlantuie. Dupa doar doua minute de la fluierul de start, Pinto inscrie golul al doilea al rapidistilor. Herea isi face simtita prezenta dupa trei minute, cand inscrie din sapte metri. Oaspetii reusesc sa il invinga pe Straton abia in minutul 84, prin Bujor. Masinaria de goluri a Rapidului a mai avut baterii si pentru golul lui Cesinha (90+3) si Rapid se impune in fata lui Poli Iasi cu 4-1.

Catalin Straton, portarul Rapidului: "N-am avut emotii deloc, am vorbit si cu Dani Coman inainte de acest meci si m-a sfatuit sa ramin cu picioarele pe pamint. Am tipat un pic la meciul de astazi, dar mai important este ca am cistigat, am luat trei puncte si am urcat sus in clasament. Avem un vestiar unit si asta conteaza. Noi speram sa cistigam campionatul pentru ca pentru asta jucam" (gsp.ro)

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei: "Rapid a castigat pe merit, a jucat foarte bine, chiar mi-a placut cum s-a jucat. Nu doresc sa vorbesc despre prestatia jucatorilor" (gsp.ro)

Viorel Hizo, antrenor Rapid: "Am facut un joc bun, am castigat la o diferenta de scor neta si este numai meritul jucatorilor. Sper ca in urmatoarele jocuri, echipa sa creasca. Le multumesc jucatorilor ca m-au suportat in cantonament, au suferit in perioada de pregatire si acest lucru s-a vazut azi. Helder este un copil de 21 de ani, are nevoie de acomodare in Giulesti pentru ca nu e deloc usor sa joci aici. Sint multumit de jocul lui Iencsi, de asemenea de Matici, care sta foarte bine in teren si recupereaza multe mingi". (rapidisti.ro)

Petre Grigoras, antrenor Poli Iasi: "Este un inceput destul de dezastruos pentru noi. Dupa o prima repriza destul de echilibrata, in a doua s-a jucat altceva si Rapidul s-a distrat cu noi. Rapidul este cosmarul meu de cate ori vin aici. Cand am scapat cu trei goluri m-am bucurat, dar asta este fotbalul. E doar un meci, sper ca in scurt timp sa remediem ceva, azi am suferit o umilinta si trebuie sa fie prima si ultima. Imi asum si responsabilitatea pentru rezultat, poate chiar mai mult decat jucatorii. Oricum, jucand asa, Poli Iasi va avea probleme extraordinar de mari, dar sa speram ca a fost doar un accident. Rapid are un lot valoros, chiar daca are unele probleme la nivelul conducerii. Mi-as dori si eu o echipa ca Rapid". (prosport.ro)