Echipa antrenata de Ladislau Boloni, Standard Liege a castigat Supercupa Belgiei, partida disputata impotriva detinatoarei Cupei, Genk, scor 2-0. Desi Boloni a declarat ca echipa sa inca nu e pregatita de inceperea noului sezon fotbalistic, rezultatul de sambata seara demonstreaza contrariul.

In minutul 29, M'Bokani ii paseaza excelent lui Dalmat, care il invinge pe portarul Verhulst si ofera un avantaj de un gol echipei sale la pauza. Genk a atacat anemic si apararea lui Standard a somat aproape intreg meciul. Witsel inscrie ultimul gol al partidei in minutul 59 si Supercupa e deja in vitrina celor de la Standard. Genk da semne de revenire la viata spre final, dar rezultatul ramane neschimbat.

Standard Liege castiga, astfel, cea de-a patra Supercupa a Belgiei, dupa cele din 1981, 1983 si 2008.