Steaua a rezolvat problema calificarii impotriva lui Ujpest in doar sapte minute, reusitele lui Szekely (58') si Grzelak (65') stabilind invingatoarea de pe stadionul Szusza Ferenc. Gazdele au incercat mult, au jucat agresiv, dar echipa mai buna si mai experimentata s-a calificat in turul trei preliminar al Europa League. Cu 4-1 la general, ros-albastrii se califica fara emotii in fata unei echipe incomode, urmand sa sea piept in urmatorul tur cu scotienii de la Motherwell.

Partida de pe Szusza Ferenc a inceput bine pentru gazde, ungurii dominand, steril ce-i drept, primele zece minute ale disputei. Steaua s-a multumit sa tina mingea departe de poarta unui Tatarusanu destul de neinspirat la fazele fixe. Bicfalvi se accidenteaza si este schimbat in finalul primei reprize, iar la vestiare se intra cu un 0-0 care a reliefat jocul anemic al celor doua echipe.

Ros-albastrii ies mult mai hotarati in a doua repriza, iar dupa cateva incursiuni reusite ale lui Bogdan Stancu, Steaua deschide scorul in minutul 58 prin Szeleky. Descatusata de aceasta reusita, formatia din Bulevardul Ghencea trece la timona disputei, peste alte sapte minute elevii lui Bergodi reusind desprinderea prin Grzelak.

Dupa o partida in care a jucat economicos si la rezultat, Steaua invinge cu 2-1 la Budapesta (in minutul 81 a marcat pentru gazde Tamas Vasko) si se califica in turul trei preliminar al Europa League dupa 4-1 la general cu FC Ujpest.

Interesant este faptul ca aceasta este prima victorie a Stelei la Budapesta in cupele europene, dupa partidele disputate de-a lungul timpului cu MTK si Honved.

"Ujpest ne-a pus probleme in ultimele 20 de minute. Golurile noastre au fost frumoase, pe final am avut o cadere de tensiune, iar asta nu mi-a placut deloc. Pana la 0-0, meciul a fost echilibrat, dar dupa cred ca am meritat victoria. Nu vreau sa comentez ce s-a intamplat in afara terenului de joc ", a declarat Cristiano Bergodi dupa meci.

Sase suporteri stelisti au fost raniti de tortele aruncate de gazde, trei dintre romani primind ingrijiri medicale.

"A fost o actiune premeditata a suporterilor maghiari, care au aruncat cu torte in cei ai Stelei. M-a surprins lipsa de reactie a fortelor de ordine prezente la stadion, desi le-am solicitat in mod expres interventia. Trei suporteri ai Stelei au suferit arsuri de la torte si au fost transportati la spital. Starea lor nu este grava, dar vor necesita in continuare supraveghere medicala", a spus Gheorghe Stan, reprezentant al Jandarmeriei Romane la Budapesta (la gsptv).

Vezi aici comentariul Live Text al partidei:

Fluier final de partida, Ujpest - Steaua 1-2

90+2' Grzelak centreaza, Bogdan Stancu cade in careu, centralul lasa jocul sa continue

S-au aratat trei minute de prelungire

Se joaca mai mult la trecerea timpul in acest momente, gazdele forteaza totusi un rezultat de egalitate

83' Intra Andrei Ionescu in locul lui Toja

81' Tamas Vasko inscrie cu capul dupa ce Tatarusanu a iesit gresit pe un corner. Ujpest - Steaua 1-2

71' Szekely primeste cartonasul galben

70'Tatarusanu respinge cu un reflex bun un sut al gazdelor, ramane 2-0 pentru Steaua

65' Goool Steaua! Bogdan Stancu centreaza, Grezelak reia cu capul, mingea este respinsa de portarul Balajcza in spinarea fotbalistului polonez, iar de aici intra in poarta. Ujpest - Steaua 0-2

64' Nicolita, accidentat, este schimbat cu Grzelak

62' Toja vede cartonasul galben

60' Tatarusanu respinge de sub bara un sut puternic al lui Vermes. Cea mai mare ocazie a gazdelor

58' Goool Steaua! Toja centreaza de pe stanga, Bogdan Stancu este blocat, iar Janos Szekely, venit din linia a doua, trimite puternic sub transversala. Ujpest - Steaua 0-1

57' Nicolita reia acrobatic dintr-o centrare a lui Bogdan Stancu, Balajcza respinge de pe linia portii

54' Gyorgy Sandor suteaza de la 16 metri, dar balonul trece mult peste poarta Stelei

Steaua a iesit mult mai hotarata de la vestiare, ros-albastrii stau mult in jumatatea de teren a gazdelor

La meci asista 9678 de spectatori, arena Szusza Ferenc are o capacitate totala de 13 500 de locuri

48' Surdu scapa pe dreapta, dar, nesustinut, paseaza inapoi, iar faza se stinge

46' A intrat Onicas in locul lui Bicfalvi

A inceput repriza a doua

Repriza a doua intarzie sa inceapa din cauza incidentelor dintre cele doua galerii. Suporterii maghiari au aruncat cu torte in galeria romana, iar suporterii stelisti au rupt un gard din peluza unde se afla. Fortele de ordine maghiare au impanzit suprafata de joc

Fluier final de prima repriza dupa sase minute de prelungiri, Ujpest - Steaua 0-0

45+3' Eric Bicfalvi paraseste terenul pe targa, mijlocasul stelist va fi schimbat dupa pauza

45+1' Steaua beneficiaza de o lovitura libera de la 26 de metri, dar inalta aparare maghiara respinge

41' Peter Kabat sangereaza puternic dupa un contact cu Goian, pana la urma ungurul pleaca direct la vestiare

37' Nicolita trimite inselator din corner, portarul Szabolcs Balajcza scapa mingea, dar niciun stelist nu este acolo pentru a impinge balonul in plasa

34' Bogdan Stancu cade in careul de 16 metri, dar centralul nu dicteaza nimic (caderea atacantului a fost una gratuita)

Steaua nu reuseste sa tina prea mult mingea, gazdele fiind extrem de agresive. Ujpest domina partida, dar steril

30' Dudic primeste cartonasul galben

29' Tatarusanu iese la 10 metri de poarta si respinge din plonjon o minge care ii era adresata lui Zoltan Pollak

Suporterii gazdelor au aruncat o torta in teren, aceasta a fost stinsa rapid

27' Tibor Tisza trimite in zidul stelist dintr-o lovitura libera de la 26 de metri

25' Steaua iroseste o lovitura libera de la 20 de metri dupa ce Szekely (care a vrut sa trimita peste zidul maghiar) nu il gaseste cu o pasa pe Bogdan Stancu

21' Szekely centreaza de pe dreapta, Nicolita (dintr-o pozitie favorabila - de la 7-8 metri de poarta ungurilor) trimite cu capul peste

19' Krisztian Vermes suteza puternic din unghi, Tatarusanu respinge cu dificultate

18' Tatarusanu este vulnerabil la fazele fixe, portarul stelist gafand aproape de fiecare data (in acesta faza a fost salvat de o degajare a lui Petre Marin)

16' Goian trimite la sacrificiu in corner o centrare extrem de periculoasa a gazdelor de pe partea dreapta

15' Szekely centreaza perfect de pe dreapta, Nicolita reia din semifoarfeca, dar mingea trece pe langa poarta lui Balajcza

14' Steaua are doua lovituri de la coltul terenului, dar balonul nu ajunge la Goian (cel vizat la ambele faze)

12' Baciu trimite in corner o minge la care iesise si Tatarusanu. Gazdele preseaza

11' Surdu este lansat bine la limita off-side-ului, dar caderea sa la 16 metri de poarta lui Ujpest nu-l impresioneaza pe centralul partidei

Gazdele au dominat primele 10 minute al partidei, dar fara ocazii importante

5' Tatarusanu iese pe o centrare, scapa mingea fiind jenat de un adversar, dar centralul lasa jocul sa continue. Pana la urma, Toja a indepartat pericolul

Gazdele joaca la limita regulamentului, Goian resimtind din plin taria atacurilor ungurilor

2' Bicfalvi respinge cu capul o centrare a gazdelor care putea fi periculoasa pentru poarta lui Tatarusanu

1' Surdu nu ajunge la o pasa in adancime, Steaua se apara departe de propria poarta

Partida a inceput

Suporterii unguri creeaza o atmosfera apasatoare pentru stelisti, au fost aprinse torte in tribune

Din tribune se aude: Romania, Romania!

Gazdele joaca intr-un echipament albastru, Steaua in echipamentul de culoare verde, cel de deplasare

Ujpest: 1. Szabolcs Balajcza - 18. Krisztian Vermes, 14. Mladen Lambulic, 19. Tamas Vasko, 24. Zoltan Pollak - 2. Ivan Dudic, 5. Gyorgy Sandor, 6. Tony Stokes, 10. Tibor Tisza - 8. Peter Rajczi, 22. Peter Kabat. Antrenor: Willie McStay.

Steaua: 12. Ciprian Tatarusanu - 4. Pawel Golanski, 3. Dorin Goian, 17. Eugen Baciu, 18. Petre Marin (capitan) - 7. Janos Szekely, 26. Eric Bicfalvi, 14. Juan Toja, 16. Banel Nicolita - 11. Romeo Surdu, 28. Bogdan Stancu. Antrenor: Cristiano Bergodi.