Steaua Bucuresti si-a prezentat echipa printr-un spectacol ce a durat mai mult de o ora si s-a incheiat cu meciul amical dintre ros-albastri si turcii de la Genclerbirligi, scor 0-0. Muzica, laserele si artificiile au insotit prezentarea echipei Stelei. Cel mai mare succes la fani l-a avut noul antrenor, Cristiano Bergodi, care a fost ovationat indelung de suporterii veniti la stadion. Fanii n-au uitat insa de dusmani: Dinamo si patronul Becali, carora le-au facut "urari de bine" de-a lungul prezentarii si a meciului amical.

Spectacolul de prezentare a lotului Stelei a inceput cu dansul majoretelor, parada mascotei Stelio, prezentarea loturilor de juniori si o coregrafie cu steagurile ros-albastre a trupei Argotica. Intr-o mare de lasere si lumini au fost prezentati seniorii echipei, Cristiano Bergodi fiind favoritul publicului.

Fanii stelisti au afisat pe parcursul prezentarii bannere impotriva patronului Becali si a coruptiei din fotbal: "Sifoane le Securitate, coruptie, meciuri vandute/ Un fotbal pentru care suportam prea multe"; "La Judecata de Apoi/ Sfinxul va intra in voi!"; "Un nou inceput/ Aceeasi dorinta: Gigi pleaca!". Ca la orice meci din Romania, scandalurile nu au lipsit. La pauza meciului un grup de suporteri s-a luat la harta cu jandarmii. Mascatii au intrat in peisaj, dar intaririle fanilor au venit "cu provizii" si imediat s-a iscat o "ploaie de pietre". Condusi de sloganul "da-i si fugi" suporterii s-au imprastiat in timp record in momentul in care mascatii s-au apropiat.

Amicalul cu Genclerbirligi s-a terminat la egalitate, scor 0-0. Surdu a avut o prima ocazie de a deschide scorul in minutul 6, iar in repriza secunda si-a trecut in cont inca trei ratari. Nervii s-au intins spre finalul partidei, cand arbitrul Claudiu Baboia i-a eliminat pe Ducu Ninu si Burhan Eser.

Echipa Stelei: Tatarusanu (Zapata '46; Lungu '82), Golanski (Tudose '62), Goian (Rada '73), Ghionea (Baciu '73), P. Marin (Ninu '68), Bicfalvi (Onicas '55), Szekely (Nicolita '68), Toja (A. Ionescu '59), Ochiroşii (Grzelak '55), Surdu (Bibiskov '76), Kapetanos (Stancu '55)