Brazilienii au castigat trofeul Cupei Confederatiei, reusind sa treaca in finala cu 3-2 de Statele Unite. Americanii au fost aproape sa produca o mare surpriza, conducand dupa prima repriza cu 2-0.

Visul americanilor a inceput in minutul 10 cand Dempsey a deschis scorul, apoi, aproape de minutul 30, Donovan i-a lasat cu gura cascata pe brazilieni ducand scorul la 2-0 dupa o faza-spectacol.

SUA a intrat la pauza cu avantajul a doua goluri, insa Brazilia a redus din diferenta in primele secunde ale reprizei secunde, prin Luis Fabiano (46). Acelasi Fabiano a egalat cu un sfert de ora inainte de finalul partidei (realizand dubla in finala, Luis Fabiano a devenit golgeterul Cupei Confederatiilor). In minutul 84, veteranul Lucio a dat lovitura de gratie americanilor si a adus trofeul in America de Sud.