Spania a terminat pe locul 3 la Cupa Confederatiilor dupa victoria norocoasa din finala mica, 3-2 contra tarii gazda a turneului, Africa de Sud. Partida a fost anosta mai mult de o ora, pana in minutul 73 cand golul lui Mphela i-a trezit parca pe spanioli.

In doua minute (88 si 89) spaniolii egaleaza si trec in avantaj prin golurile aceluiasi jucator - Guiza. In vuietul nesuferit al vuvuzelelor suporterilor africani, Mphela trimite meciul in prelungiri marcand golul de 2-2 din lovitura libera, in minutul 90. Xabi Alonso a decis soarta acestui meci in minutul 107 si a inscris golul victoriei.

Vincente del Bosque i-a schimbat imediat dupa pauza pe David Villa si pe Fernando Torres, ambii fiind lipsiti de energie pe parcursul primei parti a partidei. La Africa de Sud, fundasul Booth a facut un meci foarte bun la 32 de ani.