Italia a debutat cu victorie la Cupa Confederatiilor: campioana mondiala a invins SUA cu 3-1, dupa ce a fost condusa la pauza. Desi ramasa cu un om mai putin pe teren, dupa eliminarea lui Clark (33), echipa americana a deschis scorul inainte de finalul primei reprize - Donovan a transformat un penalty in minutul 41.

Dupa pauza, Italia a reusit sa intoarca soarta meciului - a egalat Giuseppe Rossi (58), cu un sut splendid de la 25 de metri, pentru ca De Rossi sa aduca Italia in avantaj in minutul 71, tot cu un sut din afara careului, executie care l-a surprins pe portarul american Howard "mascat" de coechipieri. Scorul final a fost stabilit de Giuseppe Rossi in minutul 90+2, din centrul careului, dupa o faza construita de Andrea Pirlo, autorul unei actiuni irezistibile pe aripa stanga.

In cealalta partida a grupei, disputata tot luni, Brazilia a invins Egipt cu 4-3, golul decisiv fiind inscris de Kaka prntr-un penalty, in minutul 90.