Unirea Urziceni este noul lider al Ligii 1 la fotbal cu numai doua etape inainte de finalul campionatului dupa victoria cu 1-0 (gol Varga in minutul 24) in fata lui Dinamo. Ialomitenii sunt singura echipa din primul esalon pe caregruparea din Stefan cel Mare nu a invins-o niciodata. Succesul trupei lui Dan Petrescu face ca finalul sezonului sa fie unul mai interesant ca niciodata.

"Matematic aveam siguranta ca suntem intre primele trei locuri. Trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant, daca am batut pe Dinamo nu inseamna ca am castigat ceva. Cel mai important devine acum meciul cu Timisoara. Eu ma gandesc deja la problemele pe care le am, avand trei suspendati pentru meciul de pe Bega, acolo unde numai Dinamo a castigat. Agresivitatea si atitudinea jucatorilor au facut sa castigam. Stiam unde trebuie sa-i oprim, baietii au facut exact ceea ce am discutat la antrenamente. Dinamovistii trebuie sa recunoasca cu fair-play ca am fost echipa mai buna in aceasta seara. Poate Timisoara vrea ca Dinamo sa ia campionatul, nu stiu eu. Arbitrii din strainatate au fost norocul nostru pe acest final de campionat", a declarat Dan Petrescu (la gsp.tv).

"Am pierdut la Urziceni, am avut o prima repriza proasta, ne-am retras inexplicabil, desi eu nu le-am cerut acest lucru. In a doua repriza arbitrul a facut tot posibilul ca scorul sa ramana 1-0. Meciul a fost decis de o executie deosebita a lui Varga. Imi pare rau, am fi putut sa facem mai mult. Am avut doua posibilitati, victoria si egalul. Nu poti sa ai pretentii in momentul in care nu poti sa castigi duelurile unu la unu. Dupa parerea mea am avut un gol valabil si cel putin un penalti neacordat. Arbitrajul a fost unul dragut. Trebuie sa ne adunam, am pierdut un meci cu o echipa disciplinata, care desi face mereu acelasi lucru, nu am reusit sa-i contracaram. Ne vom juca sansele pana la capat si in functie de rezultate vom vedea ce se va intampla. Imi pare rau ca nu am aratat ca o echipa care vrea sa joace in Champions League", a declarat Mircea Rednic (la gsp.tv).

"Daca Dinamo nu joaca, nu merita sa castige campionatul. Titlul il ia Timisoara sau Unirea. Urziceniul a avut o strategie foarte buna, are cativa jucatori straini de mare valoare, merita sa castige. Varga, desi a evoluat in Divizia B, era un jucator de mare valoare", a declarat Dumitru Dragomir la sport.ro.

Desfasurarea Live Text a meciului de la Urziceni:

Fluier final de partida. Unirea Urziceni - Dinamo 1-0

90+2' Iese de pe teren Bilasco si a intrat Onofras la gazde

90+1' Paduretu suteaza puternic, mingea trece putin pe langa poarta lui Dolha

89' Iese Apostol si intra Burns la gazde

86' Iese Tibi Balan si intra Frunza la Urziceni

86' Centrare a lui Bostina, mingea este trimisa in bara de Miranda, iar apoi dupa un carambol intra in poarta gazdelor. Arbitrul fluierase insa un fault in atac

84' Fernandes primeste si el cartonasul galben

83' Ricardo vede cartonasul galben

83' Paduretu suteaza inselator, Dolha retine cu mare dificultate in doi timpi

82' Moti vede galben dupa un fault asupra lui Apostol

82' Unul dintre secunzii lui Dan Petrescu este trimis in tribuna pentru proteste

80' Bruno Simao intra imprudent la Varga si primeste cel de-al doilea cartonas galben, fiind eliminat de pe terenul de joc

79' Iese Marius Niculae si intra Miranda la Dinamo

77' Apostol realizeaza o patrundere frumoasa, dar Bilasco (care era in off-side) atinge mingea si iroseste o faza importanta pentru Unirea

76' Simao patrunde in careu, cade usor, iar centralul lasa jocul sa continue

70' Varga profita de un pas la off-side facut gresit de apararea dinamovista, dar sutul sau de la 12 metri trece foarte aproape de coltul lung al portii lui Dolha. Ocazie mare pentru Unirea

69' Paduretu intra in careu, suteaza de la 12 metri, dar balonul trece putin pe langa poarta lui Dolha

68' A iesit Cristea, nu a reusit mare lucru astazi, si a intrat Ze Kalanga la Dinamo

64' Bostina intoarce un adversar, centreaza perfect, dar Fernandes respinge cu capul din fata lui Marius Niculae

60' Brandan centreaza, Bilasco reia cu capul, dar mingea trece departe de poarta bucurestenilor

56' Niculae pivoteaza bine, suteaza puternic, dar Arlauskis retine

Dinamo a trecut la conducerea partidei (steril ce-i drept), iar Urziceniul este foarte periculoasa pe contraatac

52' Varga suteaza din unghi, Dolha retine fara nicio emotie

51' Claudiu Niculescu suteaza imprecis dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Faza importanta irosita de oaspeti

49' Niculescu centreaza cu efect, Niculae reia bine cu capul de la 11 metri, dar Arlauskis respinge de la vinclu. Ocazie importanta pentru Dinamo. Cainii au iesit mult mai hotarati de la vestiare

46' A iesit Torje si a intrat Niculescu la Dinamo. Rednic forteaza totul pe cartea atacului

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Unirea - Dinamo 1-0

Se arata un minut de prelungire

44' Tibi Balan suteaza putin pe langa poarta lui Dolha

44' Torje sare si loveste cu cotul, Apostol se alege cu pometele spart

43' N'Doye primeste cartonasul galben

40' Varga vede galben dupa proteste

39' Dintr-un carambol mingea ajunge la Marius Niculae, iar sutul slab al acestuia de la sase metri este retinut de Arlauskis. Prima mare ocazie pentru Dinamo

36' Varga trimite bine dintr-o lovitura libera de la 17 metri, dar Dolha respinge cu un reflex de zile mari. Unirea a trecut pe langa 2-0

32' Apostol executa puternic si cu mult efect o lovitura libera de la mare distanta, Dolha retine in doi timpi. Portarul dinamovist are reale probleme la baloanele inalte

27' Cristea suteaza puternic dintr-o lovitura libera, Arlauskis respinge de sub transversala

26' Apostol vede cartonasul galben

24' Bilasco ii paseaza pe culoar lui Varga, iar fostul fotbalist al Sportului il executa pe Dolha cu un sut la coltul lung. Urziceni - Dinamo 1-0

Risipa mare de energie in primele 20 de minute, cu toate ca executiile tehnice au lasat de dorit

17' Scarlatache respinge in corner o centrare a lui Varga pentru Bilasco. Ialomitenii sunt foarte buni la fazele fixe

Niculae, Danciulescu si compania tin cat mai mult mingea, Unirea fiind periculoasa aproape de fiecare data cand ataca

14' Simao vede galben dupa un fault din spate asupra lui Apostol

10' Dolha iese gresit pe o centrare, balonul ajunge la Galamaz, dar reluarea slaba a acestuia este respinsa de pe linia portii de Moti. Prima ocazie importanta pentru Unirea

7' Marius Niculae s-a accidentat, partida este intrerupta. Atacantul dinamovist sangereaza si va evolua cu un bandaj pe tot capul

6' Varga apare surprinzator pe stanga, centreaza bine, dar N'Doye indeparteaza pericolul

Cainii incep prudent partida, elevii lui Mircea Rednic avand si varianta unui rezultat de egalitate. Gazdele vizeaza numai victoria

1' Tibi Balan centreaza bine de pe partea stanga, dar Dolha retine fara emotii

Partida a inceput

Unirea: Arlauskis - Paduretu, Galamaz, B. Fernandes, Bordeanu - Varga, Ricardo, Brandan, Apostol - T. Balan - Bilasco.

Dinamo: Dolha - Scalatache, L. Goian, Moti, Simao - Torje, N'Doye, Ad. Cristea, Bostina - Danciulescu, M. Niculae.