CFR Cluj a facut un pas mare catre Europa League. Echipa lui Conceicao a castigat meciul din etapa a 31-a, in fata brasovenilor lui Razvan Lucescu, scor 2-0. La capatul unui meci frumos, cu un ritm foarte bun si ocazii mari de ambele parti, campioana CFR a iesit invingatoare. Peralta si Ruiz au marcat golurile ce o propulseaza pe CFR pe locul al patrulea in clasamentul Ligii 1.

Partida a inceput cu ambele echipe motivate sa ia cele trei puncte puse in joc. Ritm bun al meciului, in care atat CFR-ul, cat si Brasovul au incercat sa deschida devreme scorul. Dubarbier, Tony si Kone nu reusesc sa inscrie, desi ocaziile obtinute creeaza probleme brasovenilor. Muresan a faultat si l-a scos din circuit pe Duarte, care nu a mai putut continua partida. Surdu si Sburlea au fost principalele pericole la poarta lui Nuno Claro, in special in debutul reprizei secunde.

Sansa e de partea brasovenilor, insa nu si golul. Mingea se loveste de arbitru in careul brasovenilor si ii da sansa lui Surdu sa plece pe contra-atac. Oaspetele este, insa, oprit din cursa prin fault. In minutul 70, Surdu si Roman raman cazuti pe teren dupa un contra-atac nereusit. Nuno Claro incearca sa reia jocul si il forteaza pe Surdu sa se ridice, tragandu-l de mana.

Primul gol al clujenilor vine in minutul 73. Ruiz ii centreaza cu capul lui Sixto Peralta, iar acesta din urma reia balonul din sase metri, tot printr-o lovitura de cap, in poarta lui Coman. In minutele de prelungire, Mara centreaza excelent in careul brasovenilor si Ruiz inscrie cu capul golul al doilea.

"Pacat ca Tony Conceicao nu a venit mai devreme la echipa. Acum trebuie sa castigam cele trei meciuri pe care le mai avem si vom vedea dupa. Poate obtinem chiar si locul doi daca se poate", a declarat Bogdan Mara pentru GspTv.

"Rezultatul este putin cam mare. M-au deranjat ultimele cinci minute ale jocului. Eram pregatit sa intru la vestiare si sa le spun baietilor mei ca asta este, asa e in fotbal. Dar noi nu am gestionat bine ultimele minute si am mai primit un gol. Trebuia sa jucam altfel" a mentionat Razvan Lucescu in cadrul conferintei de presa de dupa meci.