Rapid castiga cu 2-1 derbiul din Ghencea si trimite Steaua in pragul disperarii. Dubla lui Spadacio, minutele 48 si 68, a fost suficenta pentru un succes al trupei lui Viorel Hizo impotriva vicecampionei (pentru gazde a punctat Kapetanos in minutul 53). In urma acestui insucces, Steaua este in pericol sa ramana in afara locurilor de cupe europene.

"N-am fost la meci din cauza indiferenţei oficialilor din Ghencea. Mi se pare ca Rapidul sub conducerea lui Hizo joaca eficient. Am avut doua ocazii si am dat doua goluri. Spadacio este un mare profesionist. Asta e o victorie istorica, de pe vremea lui Mircea Lucescu nu m-am mai simtit asa de bine. Eu nu o sa dau bani pentru acest meci, o sa dau premii pentru performanta. Dau 200.000 de euro pentru calificarea in Europa League", a declarat George Copos (la gsp.tv).

"Consider ca nu meritam sa pierdem astazi, dar ghinioanele se aduna, dupa meciul cu Dinamo, azi am pierdut cu doua goluri marcate la singurele actiuni mai periculoase ale rapidistilor. Dupa acest rezultat este greu sa mai speram la participarea in cupele europene. Nu ma intereseaza ca am pierdut o parte din simpatia fanilor", a declarat Marius Lacatus la conferinta de presa de dupa meciul cu Rapid.

Fluier final de partida. Steaua - Rapid 1-2

90+3' Tiago recentreaza, dar niciun coechipier nu ajunge la minge

Publicul de la Tribuna I ii cere demisia lui Marius Lacatus

90+1 Tiago suteaza puternic, dar mingea trece pe langa poarta lui Andrade

Steaua ataca cu toate liniiile, dar fara orizont

85' Claudio Pitbull primeste cartonasul galben

80' Dayro Moreno centreaza bine, dar niciun coechipier nu s-a aflat la intalnirea cu mingea

76' A iesit Spadacio, accidentat, si a intrat Pitbull la giulesteni

Dupa gol rapidistii incearca sa tina cat mai mult mingea, in timp ce gazdele se arunca fara orizont in atac

68' Dayro Moreno pierde usor o minge, JP Andrade intercepteaza, iar Spadacio fructifica cu un sut la coltul lung pasa fundasului giulestean. Steaua - Rapid 1-2

66' Iese de pe teren Szekely si intra Dayro Moreno la Steaua

62' Kapetanos primeste cartonasul galben

59' Ogararu centreaza cu efect, Plesan trimite pe langa poarta cu o lovitura de cap

58' A iesit Ivelja si a intrat Mardare la giulesteni

58' Faza frumoasa a gazdelor, dar Kapetanos este surprins in off-side

Jocul s-a animat dupa inscrierea celor doua goluri

53' Szekely suteaza din unghi, Andrade respinge, iar Kapetanos trimite in poarta de la sase metri. Steaua - Rapid 1-1

51' Nicolita ii ia locul in teren lui Semedo

48' Dica patrunde pe partea dreapta, centreaza la intalnire, iar Spadacio, nemarcat, inscrie din cativa metri. Steaua - Rapid 0-1

47' Emil Dica primeste cartonasul galben

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Steaua - Rapid 0-0

45' Zapata retine o minge care ii era adresata lui Pinto

44' Kapetanos trimite din cativa metri, Andrade respinge. Interventie importanta a noului intrat

43' Ogararu suteaza puternic de la 16 metri, apararea giulesteana respinge

42' A iesit Marinescu, accidentat, si a intrat Andrade la giulesteni

Fara mari realizari tehnico-tactice deosebite in primele 40 de minute ale partidei din partea celor doua combatante

37' Eugen Baciu respinge cu capul o centrare periculoasa a rapidistilor

Cu exceptia catorva faze, partida din aceasta seara seamana cu derbiul Steaua - Dinamo de saptamana trecuta

Suporterii rapidisti sunt avertizati ca vor fi evacuati din stadion daca mai arunca cu fumigene in directia spectatorilor stelisti

28' Tiago blocheaza un sut al lui Spadacio care putea deveni periculos

24' Acelasi Kapetanos trimite cu capul in urma unui corner, balonul trece peste poarta rapidista. Ocazie importanta pentru Steaua

23' Kapetanos reia cu capul din sase metri, Marinescu scoate de sub bara cu un reflex deosebit

21' Szekely patrunde pe dreapta, centreaza, dar Semedo este blocat in ultima clipa

20' Combinatie Plesan - Kapetanos, centrare pentru Semedo, dar reluarea acestuia din foarfeca trece mult pe langa poarta lui Marinescu

19' Perja degajeaza, mingea il loveste pe Kapetanos si trece pe langa poarta lui Marinescu

17' Plesan indeparteaza pericolul dupa o centrare a lui Perja

Se joaca mai mult la centrul terenului, cele doua echipe studiindu-se inca

12' Semedo suteaza slab, mingea este retinuta fara nicio emotie de portarul rapidist

7' Petre Marin incearca sa-l surprinda pe Marinescu cu un lob de la mare distanta, portarul rapidist se repliaza in timp util si retine

7' Plesan intoarce doi adversari, dar sutul sau de la cativa metri este prins fara emotii de Marinescu

4' JP Andrade suteaza departe de poarta lui Zapata dintr-o lovitura libera