Chelsea Londra a facut spectacol duminica pe Emirates Stadium. Echipa lui Abramovich i-a invins pe tunari la ei acasa, cu scorul de 4-1. Golurile lui Alex, Anelka, Malouda si autogolul lui Toure i-au asigurat lui Chelsea locul trei in Premier League si implicit prezenta in Liga Campionilor in sezonul viitor.

Chelsea a incercat sa faca uitat meciul cu Barcelona din Liga Campionilor si s-a razbunat pe Arsenal. Alex a deschis scorul in minutul 28 cand a inscris cu capul, dupa o centrare din lovitura libera a lui Drogba. Anelka a facut ca scorul la pauza sa fie 2 la 0. Francezul a inscris dupa un sut puternic din afara careului.

Repriza secunda incepe cum nu se poate mai rau pentru Arsenal. Toure deviaza mingea in propria poarta si Chelsea conduce deja cu 3-0. Bendtner inscrie golul de onoare al tunarilor, printr-o lovitura de cap. Cu patru minute inainte de fluierul final, Malouda suteaza direct in portarul advers, dar balonul ricoseaza la Anelka. Sutul francezului nimereste bara, dar mingea ricoseaza din nou in favoarea lui Chelsea si Malouda inscrie ultimul gol al partidei.

"Sunt foarte mandru de echipa. Chelsea a aratat ca e una din cele mai bune formatii din Europa, atat din punct de vedere tactic, cat si mental. Sunt foarte mandru ca pot sa lucrez cu acesti baieti", a declarat tehnicianul Guus Hiddink la sfarsitul meciului.