Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk s-a calificat in finala Cupei UEFA, dupa ce a invins pe Dinamo Kiev cu 2-1, in mansa decisiva a semifinalelor (in tur, scorul fusese egal, 1-1).

Sahtior (pentru care Razvan Rat a jucat toate minutele) a deschis scorul prin Jadson (minutul 17) si a incheiat prima repriza in avantaj, desi in minutul 37 Dinamo Kiev reusise sa trimita mingea in poarta lui Donetk. Arbitrul de centru a validat initial golul, insa a revenit asupra deciziei, dupa semnalizarea asistentului (ofsaid).

La reluare, Dinamo Kiev a izbutit sa egaleze (Bangoura, 47), apoi s-a aparat, incercand sa trimita meciul in prelungiri. Atacurile sustinute ale lui Sahtior au fost incununate de golul lui Ilsinho - a patruns in dribling in careu, a sutat plasat si a marcat in minutul 89 golul calificarii lui Sahtior Donetk in finala Cupei UEFA!

Pe plan european, Mircea Lucescu, 63 de ani, are in palmares SuperCupa Europei (castigata in 2000, cu Galatasaray), o semifinala in Cupa Cupelor (1990, cu Dinamo Bucuresti), un sfert de finala in Champions League (2001, cu Galatasaray), un sfert de finala in Cupa UEFA (cu Besiktas, in 2003)

In finala, Sahtior va intalni echipa germana Werder Bremen care s-a calificat dupa o partida de senzatie: a castigat cu 3-2 pe terenul lui Hamburg, dupa ce pierduse cu 1-0 prima partida, sustinuta acasa!