Arsenal s-a dovedit a fi o echipa fara munitie in fata campioanei Manchester United, elevii lui Arsene Wenger fiind depasiti la aproape toate capitolele de trupa lui Sir Alex Ferguson. Reusita lui O'Shea, din minutul 17, a stabilit invingatoarea, Diavolii devenind favoriti la calificarea in ultimul act al Champions League. Arsenal a dezamagit miercuri seara, Fabregas, Adebayor si compania fiind departe de forma aratata in ultimele saptamani. Cu toate acestea, calificarea se va juca peste o saptamana pe Fly Emirates.

United a inceput in forta partida cu Arsenal, intentia gazdelor fiind aceea de a inscrie cat mai repede. John O'Shea marcheaza in minutul 17, dupa o eroare in lant a tunarilor, iar lucrurile deveneau tot mai dificile pentru londonezi.

Condusi pe tabela, elevii lui Arsene Wenger nu pot face fata presiunii deosebite a campioanei Europei, interventiile lui Almunia fiind extraordinare.

Nici in a doua repriza Arsenal nu a reusit sa puna in real pericol poarta lui Van der Saar, cea mai mare ocazie de gol apartinand tot gazdelor - Cristiano Ronaldo suteaza puternic in transversala in minutul 69.

Manchester castiga meritat partida cu Arsenal, scor 1-0, iar Diavolii devin favoriti la calificarea in finala Champions League.

Meciul Live Text:

Fluier final de partida. Manchester - Arsenal 1-0

S-au aratat 4 minute de prelungire

88' Iese Rio Ferdinand si intra Evans la United

86' Bendtner ii ia prim-planul lui Van der Saar, dar trimite cu capul peste poarta gazdelor

83' Iese Adebayor si intra Eduardo la Arsenal

78' Giggs marcheaza, dar reusita galezului a fost anulata pentru off-side

75' Silvestre respinge cu capul in corner o minge care ii era adresata lui Berbatov. Bulgarul era lider la cativa metri de poarta gazdelor

73' Carrick prinde o torpila de la 26 de metri, mingea trece foarte aproape de buturile portii lui Almunia

71' Iese Walcott si intra Bendtner la tunari

69' Ronaldo patrunde pe centrul terenului, suteaza superb de la 25 de metri, balonul loveste transversala. Ocazie imensa pentru Manchester

67' A parasit terenul Tevez si a intrat Berbatov

67' Iese Anderson si intra Giggs la United

63' Adebayor preia la limita careului mare, se intoarce si suteaza peste poarta lui Van der Saar

61' Anderson trimite peste poarta de la 16 metri, dupa o faza la care au mai participat Rooney si Ronaldo

57' Evra patrunde pe stanga, centreaza inselator, dar Cristiano Ronaldo nu ajunge la o minge care a fost respinsa de Silvestre

United a echilibrat disputa, se joaca mai mult la centrul terenului

53' Silvestre il blocheaza pe Cristiano Ronaldo, sutul portughezului era unul in forta

Arsenal a inceput mai bine al doilea mitan, in timp ce elevii lui Alex Ferguson nu mai ataca cu atata elan

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Manchester - Arsenal 1-0

42' Rooney suteaza cu efect din marginea careului, balonul trece putin pe langa poarta lui Almunia

33' Tevez primeste cartonasul galben

29' Almunia respinge in fata un sut al lui Ronaldo. United domina clar partida, tunarii sunt in corzi

27' Fabregas suteaza puternic de la 20 de metri, dar mingea este pe centrul portii, iar Van der Saar prinde cu siguranta

United este la carma partidei, Arsenal nu-si revine dupa golul primit

17' O'Shea deschide scorul dupa o faza in care Silvestre (Arsenal) a gresit decisiv. Manchester - Arsenal 1-0

16' Carrick centreaza perfect, Tevez reia din 6 metri, Alumunia respinge in corner cu un reflex deosebit

11' Vidic respinge o centrare a lui Walcott, balonul ii era adresat lui Fabregas

10' Ronaldo primeste o minge la 16 metri, dar sutul sau este unul slab, iar Almunia retine fara nicio problema

Manchester incepe in forta partida de pe Old Trafford, Arsenal se apara organizat si incearca sa loveasca pe contraatac

2' Rooney trimite cu capul, Almunia respinge in ultimul moment. Ocazie importanta pentru United

Partida a inceput

Manchester: 1 Van der Saar, 3 Evra, 5 Ferdinand, 7 Ronaldo, 8 Anderson, 10 Rooney, 15 Vidic, 16 Carrick, 22 O'Shea, 24 Fletcher, 32 Tevez

Arsenal: 1 Almunia, 2 Diaby, 3 Sagna, 4 Fabregas, 5 Toure, 8 Nasri, 14 Walcott, 17 Song, 18 Silvestre, 25 Adebayor, 40 Gibbs