Chelsea a stricat spectacolul pe Nou Camp, echipa olandezului Guus Hiddink venind cu intentia clara de a nu pierde. Intr-o partida care a semanat mai mult cu una de sah etern (scor 0-0), ocaziile lui Drogba (39'), Eto'o (69') si Bojan (90') au parut ca nu fac parte din peisaj. Barcelona a incercat din rasputeri sa marcheze, dar imensa aparare a londonezilor s-a descurcat de fiecare data. Calificarea se va juca in returul de pe Stamford Bridge, peste o saptamana.

Fluier final de partida. Barcelona - Chelsea 0-0

90+4 Iese Ballack si intra Anelka la Chelsea

90+2 Hleb este blocat la sacrificiu de portarul oaspetilor, catalanii puteau castiga in ultimele secvente ale partidei

90' Bojan trimite cu capul (din 6 metri) peste poarta lui Cech. Ocazie mare pentru Barcelona

86' Henry este schimbat in aplauzele intregului stadion, intra Hleb

83' Ballack il faulteaza pe Iniesta, centralul dicteaza lovitura libera desi catalanii ar fi vrut o lovitura de la 11 metri. A executat Xavi, dar masiva aparare a londonezilor a respins pericolul

81' Iese Eto'o si intra Bojan la gazde

74' Puyol primeste cartonas galben si va lipsi in returul de pe Stamford Bridge

71' Iese Lampard si intra Belletti la Chelsea. Schimbare defensiva facuta de Guus Hiddink

69' Eto'o scapa singur cu Cech, dar portarul vicecampioanei Europei il blocheaza pe camerunez. Cea mai mare ocazie a catalanilor

67' Dani Alves trimite peste poarta londonezilor dintr-o lovitura libera

65' Abidal patrunde pe stanga, centreaza bine, dar balonul nu ajunge la Eto'o

60' Dani Alves expediaza un adevarat trasor, Cech respinge cu greutate

58' Xavi ii paseaza lui Messi, argentinianul suteaza din prima, balonul se duce peste poarta lui Cech

50' Marquez se accidenteaza, mexicanul este inlocuit de Puyol

47' Henry este accidentat serios de Alex, francezul necesita ingrijiri medicale indelungate

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Barcelona - Chelsea 0-0

45' Iniesta isi face o minge, suteaza, dar Cech retine in doi timpi

42' Drogba intoarce doi fundasi catalani, dar aluneca si pierde mingea in careul de 16 metri al Barcelonei

39' Drogba ii fura o minge lui Marquez, scapa singur cu Valdes, dar sutul sau este respins cu un reflex deosebit de portarul catalan

37' Yaya Toure vede galben pentru proteste

34' Iniesta ii paseaza lui Henry, francezul suteaza puternic, Cech respinge in corner cu dificultate

32' Henry trimite pe coltul scurt, Cech retine fara emotii

29' Ballack il faulteaza dur pe Henry, germanul primeste cartonasul galben

29' Mingea sutata puternic de Xavi trece aproape de poarta lui Cech

27' Xavi suteaza in zid dintr-o lovitura libera de la 26 de metri

26' Alex il faulteaza pe Messi si primeste cartonasul galben

24' Iniesta intercepteaza o minge, dar sutul sau este unul anemic

18' Eto'o preia o mingea, se intoarce, dar sutul sau se duce pe langa

17' Messi suteaza de la 16 metri, dar este blocat de apararea oaspetilor

Catalanii construiesc meticulos atacurile, londonezii se apara deocamdata exact

13' Messi este faultat, lovitura libera pentru Barcelona. Acelasi Messi centreaza, dar o face destul de slab

Ambele echipe au inceput prudent partida, se joaca mai mult la centrul terenului

4' Combinatie Mikel - Lampard, ultimul suteaza pe langa poarta lui Valdes

Partida a inceput

Barcelona: 1 Valdes, 3 Pique, 4 Marquez, 6 Xavi, 8 Iniesta, 9 Eto'o, 10 Messi, 14 Henry, 20 Alves, 22 Abidal, 24 Toure

Chelsea: 1 Cech, 2 Ivanovic, 5 Essien, 8 Lampard, 11 Drogba, 12 Mikel, 13 Ballack, 15 Malouda, 17 Bosingwa, 26 Terry, 33 Alex