CFR Cluj este prima echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei dupa victoria, scor 1-0, din partida cu Pandurii Targu Jiu. Faza meciului s-a petrecut in minutul 43, atunci cand Alexandru Piturca a comis un hent in careu, iar penaltiul a fost transformat de Peralta. Gorjenii au fortat egalarea, dar cea mai mare ocazie a reprizei secunde a apartinut tot campioanei (mingea sutata de Frangipane a lovit bara). In urma acestui succes, cel putin teoretic CFR-ul mai poate spera la realizarea eventului.

Fluier final de partida. CFR Cluj - Pandurii 1-0

S-au aratat patru minute de prelungire

90' Iese Kone si intra Muresan la CFR Cluj

89' Frangipane suteaza superb, balonul loveste bara portii lui Stanca

88' Murgan vede cartonasul galben

87' Arietta suteaza la coltul lung, mingea trece foarte putin pe langa poarta CFR-ului

85' A intrat Tilinca si a iesit Ionut Stancu la Pandurii

83' Panin vede cartonasul galben pentru tragere de timp

80' Arietta rateaza o executie simpla de la aproximativ noua metri. Ocazie importanta pentru gorjeni

77' Sousa comite hent in careu, centralul nu dicteaza lovitura de la 11 metri pentru Pandurii

65' Au iesit Culio si Peralta, au intrat Dubarbier si Frangipane la clujeni

62' Intra Thiago si iese Lutu la Pandurii

62' Kone trimite cu capul de la 8 metri, balonul trece peste poarta lui Stanca

57' Vasilache dribleaza doi adversari, dar este blocat exact in momentul sutului

Partida se joaca mai mult la centrul terenului. CFR-ul incearca sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Nuno Claro, in timp ce elevii lui Cartu incearca sa puna presiune pe campioana Romaniei

47' Flores suteaza puternic, de la 25 de metri, mingea trece putin pe langa poarta lui Stanca

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. CFR - Pandurii 1-0

45' Martinovici trimite cu capul, mingea loveste bara. Ocazie importanta pentru Pandurii

43' Piturca face un hent in careu, se dicteaza penalti. Peralta executa sigur si inscrie. CFR - Pandurii 1-0

38' Culio rateaza executia, mingea trece departe de poarta lui Stanca

32' Peralta dribleaza superb, dar sutul sau este blocat in ultima clipa

29' Kone scapa pe dreapta, dar este blocat de fundasii gorjeni

CFR domina partida, dar fara ocazii importante

17'jucatorii lui Cirtu se apara foarte bine si inchid culoarele clujenilor, de multe ori Mara si Peralta fiind in imposibilitatea de a pasa decisiv pentru Kone;

14' Dani greseste o pasa si Piturca trage direct pe poarta. Nuno Claro acorda corner pentru Pandurii

12'Yssouf Kone centreaza bine pentru Peralta, dar fundasii gorjeni se apara bine; clujenii au inceput sa puna presiune la fiecare faza de atac

10'Faza cursiva a clujenilor incheiata cu lovitura de cap a lui Mara, putin pe langa bara portii lui Stanca

7'prima ocazie a Clujului: lovitura libera executata de Peralta pana la Culio in marginea careului, acesta suteaza slab;

6' CFR Cluj nu prea reuseste sa se apropie de careul celor de la Pandurii, in timp ce adversarii ataca periculos poarta lui Nuno Claro cu centrari foarte buna ale lui Lutu;

4'Alex Piturca patrunde in careul clujean si cade, dar arbitrul Robert Dumitru nu acorda nimic;

2' Pandurii au prima faza de poarta si obtin un corner, mingea ajunge la Lutu care ridiculizeaza un fundas al CFR-ului, insa cetreaza slab;

A inceput partida

CFR Cluj: Nuno Claro - Viera, Sousa, Alcantara, Panin - Dani, D. Flores, Culio - Peralta - Mara, Y. Kone.

Antrenor: Toni Conceicao

Pandurii: Stanca - Rusu, Martinovici, Cardoso, Grecu - Murgan, Stancu, Lutu, Vasilache - Pirvu, A. Piturca

Antrenor: Sorin Cirtu