FC Timisoara castiga clar duelul din Giulesti cu Rapid, scor 2-0, dubla lui Arman Karamian (minutele 18 si 31) stabilind invingatoarea. Timisorenii au jucat exact si au lovit de fiecare data cand li s-a ivit ocazia. Formatia de pe Bega acumuleaza 45 de puncte si viseaza la titlu, in timp ce pentru giulesteni Cupa Romaniei ramane principalul obiectiv al sezonului competitional.

Rapidul pornea partida cu Timisoara cu gandul la un succes care sa faca uitat esecul usturator, scor 3-0, din derbiul cu Dinamo. Gazdele au inceput bine disputa, dar reusita lui Arman Karamian (18') (fostul giulestean) le-a dat planurile peste cap. Gazdele incep sa se precipite, actiunile lor fiind fara clarviziune si viteza.

Timisoara s-a aparat organizat si a contraatacat periculos de fiecare data cand a avut ocazia. Partida avea sa fie rezolvata in minutul 31, Arman Karamian bifand o dubla care a ingenuncheat Rapidul.

Dupa un inceput in forta al returului din Liga 1, Rapidul pierde din viteza si isi schimba obiectivul pentru acest sezon: castigarea Cupei Romaniei, in timp ce timisorenii viseaza cu ochii deschisi la castigarea titlului.

Cum s-au marcat golurile:

18' Arman Karamian deschide scorul cu un sut puternic de la aproximativ 15 metri. Rapid - FC Timisoara 0-1

31' Arman Karamian majoreaza avantajul Timisoarei dupa un sut plasat de la sase metri. Rapid - FC Timisoara 0-2

Rapid: 99. E. Andrade - 19. Bozovic, 23. M. Constantin, 4. J.P. Andrade, 24. Maftei - 7. Cesinha, 15. Lazar, 10. Herea, 18. Grigore - 21. Djalovic, 30. Spadacio

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 30. Badoi, 30. Nibombe, 28. Cisovsky, 27. Latovlevici - 11. Arm. Karamyan, 5. Alexa, 17. Borbely, 10. Art. Karamyan - 28. Magera, 18. G. Bucur