Steaua pierde contactul cu plutonul fruntas al Ligii 1 dupa infrangerea de la Targu-Jiu, scor 2-0, dubla lui Tremonti (minutele 43 si 67) invingand o formatie care nu mai stie sa castige in deplasare. Cu un joc previzibil, lent si lipsiti si de noroc (gazdele au inscris in prima repriza din singurul sut pe poarta), stelistii risca sa nu prinda viitoarea editie a cupelor europene, ceea ce ar reprezenta un adevarat dezastru pentru o echipa obisnuita cu prezentele in Champions League.

In pofida unor partide mai putin reusite in ultima perioada, Steaua a inceput destul de bine partida de la Targu-Jiu, Semedo fiind eroul negativ al unei echipe care a condus minute bune ostilitatile (fara ocazii importante de gol insa). Cea mai frumoasa faza a oaspetilor s-a petrecut in minutul 38, atunci cand Ovidiu Petre suteaza din semifoarfeca, iar Mingote (portarul gorjenilor) respinge cu un reflex de zile mari.

Lovitura pentru trupa lui Lacatus avea sa vina in penultimul minut al primei reprize, atunci cand o combinatie frumoasa intre Alex Piturca si Tremonti este finalizata de ultimul cu un sut la coltul lung.

Steaua incepe al doilea mitan contistienta ca trebuie sa atace, dar raidurile ros-albastrilor sunt prezivibile si fara orizont.

Conturile aveau sa fie incheiate in minutul 67, atunci cand tot Piturca si Tremonti fac sah mat apararea oaspetilor, cu largul concurs al lui Zapata.

Se incheie 2-0 pentru Pandurii, iar Steaua se indeparteaza de primele locuri ale Ligii 1 la fotbal, pentru formatia pregatita de Marius Lacatus prezenta in viitoarea editie a cupelor europene fiind din ce in ce mai mult o utopie.

Cum s-au marcat golurile:

67' Tremonti inscrie cu un sut dintr-un unghi imposibil. Zapata are partea sa importanta de vina. Pandurii - Steaua 2-0

43' Alex Piturca intoarce doi adversari, ii paseaza lui Tremonti care il executa pe Zapata cu un sut la coltul lung. Pandurii - Steaua 1-0

Pandurii: 80. Mingote - 6. Cardoso, 4. Chibulcutean, 18. Martinovici, 15. Ghindeanu - 60. I. Stancu , 25. Tremonti, 24. Murgan, 21. Fl. Stanga - 28. Al. Piturca, 23. Raskovic

Steaua: 1. Zapata - 2. Ogararu, 17. Baciu, 3. Goian, 18. Marin, 16. Nicolita - 8. Ov. Petre, 14. Toja, 9. Semedo - 28. Stancu, 35. Kapetanos