CFR Cluj nu a impresionat la prima partida sub comanda tehnicianului Toni Conceicao: ardelenii au fost blocati in mare masura de echipa entuziasta construita de Bergodi la Iasi.Clujul s-a impus tarziu (minutul 79), la o faza care nu anunta nimic, transformata in gol doar de oportunismul si inspiratia lui Yssouf Kone.

Repriza 1

Culio a avut prima situatie a meciului (4, sut spre buturile moldovenilor), insa Poli si-a demonstrat incisivitatea - Andrei Cristea a amenintat poarta lui Stancioiu cu un sut pe coltul scurt, scos de portarul ardelenilor (min. 19). Un minut mai tarziu, Yssouf Kone este aproape sa deschida scorul: reia cu capul, cin centrul careului iesean, insa portarul Plesca salveaza de sub transversala.

Cuplul Culio - Dubarbier construieste o noua ocazie pentru Kone (32), insa atacantul nu se descurca in careului lui Poli Iasi. Moldovenii se apara grupat si tin (inca) liniile sus, amenintand ca vor sa profite de orice posibila contra.

Repriza 2

Nicio modificare in efective. Nicio imbunatatire nici in prestatia clujenilor, dimpotriva: constructia parca se leaga mai greu decat in prima perioada. prima situatie de poarta apartine echipei moldovene - Andrei Cristea centreaza in fata portii, Hugo Alcantara rateaza degajarea (48). Acelasi Andrei Cristea apare la finalizare, insa nu il poate depasi pe Stancioiu in duelul aerian (53).

Prima situatie consistenta a Clujului vine dupa o balbaiala a iesenilor in propriul careu, la o lovitura de colt: Perreira urmareste o minge respinsa gresit, suteaza violent de la 20 de metri, iar mingea trece la o palma de vinclul portii (58). Poli are o incursiune entuziasta a lui Viveiros in flancul drept, centrarea fiind scoasa greu de Stancioiu (64). Presiunea moldovenilor se accentueaza - Miclea salta mingea peste transversala, din numai 10 metri!!! (65)

Dubarbier este in fata golului (74): are sansa de a suta direct spre poarta, insa prefera sa arunce mingea pe coltul lung, spre Kone. Executia este imprecisa. CFR deschide scorul in minutul 79: Kone intercepteaza o minge trimisa in careu (dintr-un sut mai degraba ratat) si o trimite in plasa. 1-0 pentru CFR, iar Poli Iasi resimte frustrarea de a fi primit gol la o faza care chiar ca nu anunta nimic!

Poli incearca sa salveze macar un punct, insa nu are forta de a depasi apararea ardelenilor. Mai mult, tot CFR este aproape de gol - contraatac in minutul 90, condus de Mara, balonul este aruncat in fata buturilor, iar Kone suteaza din 8 metri direct in bratele portarului.