Steaua castiga greu, scor 1-0, partida cu Gloria Bistrita, reusita cu capul a lui Kapetanos (82') aducand trei puncte mari pentru formatia din Ghencea. Fara Gigi Becali in loja (aflat in arestul politiei), ros-albastrii au prestat un joc lent, previzibil si fara stralucire, veteranul Petre Marin fiind unul dintre cei mai buni jucatori ai gazdelor. De cealalta parte, pentru Gloria se anunta un final incins de sezon in tentativa de evitare a retrogradarii.

Steaua avea nevoie de victorie ca de aer pentru a tine cat de cat pasul cu primele pozitii ale ierarhiei. Cu toate acestea, elevii lui Marius Lacatus au inceput slab disputa cu bistritenii, oaspetii avand primele faze importante ale partidei prin Bajenaru (sut putin peste vinclu) si Zaharia (fostul stelist a ratat tinta dupa o lovitura de cap).

Primele 45 de minute s-au incheiat fara gol si cu scandari impotriva lui Gigi Becali din partea galeriei steliste.

Vicecampioana Romaniei a suferit la constructie si a doua repriza, cu toate ca Lacatus a incercat revitalizarea jocului prin introducerea lui Szekely.

Kapetanos obtine un penalti in minutul 78, dar Bogdan Stancu rateaza cu seninatate si dovedeste inca o data ca in Ghencea loviturile de pedeapsa sunt un subiect tabu.

Izbavirea avea sa vina tot din partea lui Kapetanos, grecul inscriind cu capul (82') dupa o centrare perfecta a lui Petre Marin (veteranul stelist a fost unul dinte cei mai buni jucatori de pe teren).

Steaua castiga la limita partida cu Bistrita, dar jocul ros-albastrilor este departe de asteptarile suporterilor.

Steaua: 12 Cernea - 18. Marin, 17. Baciu, 3. Goian, 2. Ogararu - 14. Toja, 8. Ov. Petre, 9. Semedo, 16. Nicolita - 28. Stancu 35. Kapetanos,

Gloria: 12. Tatarusanu - 6. C. Paun, 3. Ciuca, 17. J. Silva, 18. Frasinescu - 2. C. Petre, 10. Sanmartean, 8. Nalati, 30. Bajenaru - 7. Coroian, 30. Zaharia