Ultimele sperante ale calificarii tricolorilor la Mondialul din 2010 par sa se fi risipit pe arena din Klagenfurt, acolo unde Austria a invins Romania cu 2-1, gratie dublei reusite de Hoffer (25', 44'), in timp ce pentru echipa pregatita de Victor Piturca a punctat Cristian Tanase (singurul castig al formatiei). Cu doar patru puncte din cinci partide, Romania va urmari, mai mult ca sigur, competitia gazduita de Africa de Sud la televizor.

Pentru Romania, cuvantul de ordine pentru partida de la Klangenfurt era victorie, un eventual succes impotriva austriecilor mentinandu-ne cu sanse (chiar daca minime) de calificare la turneul final mondial din 2010.

Partida a inceput bine pentru echipa lui Piturca, Cristian Tanase reusind golul carierei cu un lob de efect de la peste 35 de metri. Totul parea sa mearga bine pentru o echipa nationala ingenuncheata de Serbia in urma cu cateva zile. Visul frumos al tricolorilor avea sa se spulbere intr-un singur minut, golul marcat de Hoffer aruncand in aer asistenta (au fost 23.000 de spectatori pe Worthesee Arena).

Pana la pauza romanii nu se trezesc din pumni, iar in minutul 44 acelasi Hoffer (aflat la primele goluri pentru echipa tarii sale) profita de o gafa uriasa a lui Radoi si face 2-1 pentru Austria.

Urmeaza minute bune in care Contra, Cocis, Marica si compania au atacat in valuri, dar fara concretizare pe tabela de marcaj.

Partida se incheie cu Romania presandu-si adversarul si cu un scor de 2-1 pentru Austria care spulbera practic orice sansa a tricolorilor de a ajunge in Africa de Sud.

Austria - Romania 2-1 (Hoffer 25', 44' - Tanase 24')

Austria: 1 Gspurning - 3 Schiemer, 4 Pogatetz, 14 Ortlechner, 15 Prodl - 11 Arnautovic, 6 Pehlivan, 16 Scharner, 8 Beichler - 9 Hoffer, 17 Marierhofer.

Romania: 1 Lobont- 2 Contra, 15 Goian, 4 Tamas, 3 Rat - 10 Cr. Tanase, 6 Radoi, 11 Cocis - 16 Nicolita, 9 Marica, 17 Gigel Bucur